Žugajo z ustavnim sporom
Bohinjski župan Franc Kramar je v državnem zboru ob razpravi o izvajanju zakona o Triglavskem narodnem parku poslancem zažugal, da bodo v primeru, če zakona ne bodo spremenili, sprožili ustavni spor.
Ljubljana – Kramar je na četrtkovi seji parlamentarnega odbora za kmetijstvo, gozdarstvo, prehrano in okolje izpostavil, da je predvsem zadnja širitev parka leta 1981 posegla v turistično destinacijo Bohinj, na območje, kjer je obstajala podlaga, da so ljudje lahko gospodarili in tako preživeli. Novi zakon o TNP je bil veliko novo upanje. »Zakon je odličen, kar se tiče okoljevarstva, pozabil pa je na ekonomske in sociološke elemente. Na tem območju živi preko dva tisoč ljudi, ki bi radi preživeli. Stvar pa je postala akutna s sprejemom nepremičninskega davka. To območje je namreč v istem razredu kot mestna občina Ljubljana,« je opozoril Kramar in predlagal, da se zakon spremeni v delih, ki so neživljenjski. Če to ne bo možno, bodo Bohinjci sprožili ustavni spor, saj je po Kramarjevih pojasnilih zakon v nasprotju s členom ustave, ki določa zasebno lastnino. Predsednik odbora Jakob Presečnik je Kramarja ob tem spomnil, da odbor zakona ne more odpreti, saj ga lahko le kvalificirani predlagatelji.
Župan Kranjske Gore Jure Žerjav je zakon ocenil kot dober, je pa izpostavil probleme v Zgornji Radovni, kjer prebivalci pretežno še vedno kmetujejo. Zakon o TNP določa, da bi morala država zagotoviti osemdeset odstotkov vrednosti projektov tudi v primeru komunalne infrastrukture, zato se Žerjav sprašuje, komu – vladi, ministrstvu, TNP – poslati predračun za male čistilne naprave v Zgornji Radovni. »Vem, da denarja ni, ampak ni ga v občinskih proračunih, še najmanj denarja pa je pri tamkajšnjih kmetih, ki jim že sedaj jeleni in mufloni požrejo pol sena,« je dodal.
Župan Tolmina Uroš Brežan je spomnil, da je bila podpora zakonu tako visoka zaradi obljube razvojnih spodbud, ter pozval, naj čim prej pride do dejanskega izvajanja zakona.
Sekretarka na ministrstvu za kmetijstvo in okolje Andreja Jerina je izpostavila, da želijo za vsako pobudo spremembe zakona podrobno pregledati argumente. »Načeloma nismo za to, da se zakon odpira; če pa bodo argumenti trdni, smo ga pripravljeni odpreti,« je dejala.
Odbor je soglasno sprejel sklep, ki ga je predlagal Robert Horvat (SDS). Odbor predlaga vladi, da ob obravnavi izvajanja zakona o TNP v roku štirih mesecev prouči potrebo po spremembi zakona.