Merkur v novi prisilki
Nakelski Merkur je po treh letih in pol znova dolgoročno plačilno nesposoben, zato je uprava pod vodstvom Blaža Pesjaka v petek vložila predlog za ponovno prisilno poravnavo.
Naklo – V Merkurju poudarjajo, da ponovna prisilna poravnava učinkuje samo za terjatve, za katere je učinkovala prejšnja pravnomočna potrjena prisilna poravnava. Načrt finančnega prestrukturiranja (NFP) iz leta 2010, ki je bil osnova za prvo prisilno poravnavo in je bil potrjen tudi s strani bančnih upnikov, je za svoje izvajanje predvidel dodatna likvidnostna posojila sindikata bank upnic.
»Banke so leta 2012 zaradi stanja in usmeritev bančnega sistema enostransko odstopile od izvajanja NFP, čeprav je Merkur dosegal vse ključne cilje in dosegel pozitivno tekoče poslovanje. Likvidnostno posojilo v znesku 16 milijonov evrov, ki je bilo dogovorjeno za leto 2013, ni bilo realizirano. Namesto tega smo se z bankami dogovorili za sporazum o odlogu odplačevanja vseh finančnih obveznosti, zapadlih v letu 2013, kar pa ni imelo enakih učinkov,« pojasnjuje predsednik uprave Blaž Pesjak.
Poleg tega so v Merkurju beležili dodaten upad povpraševanja na slovenskem trgu, ki ga v letu 2010 niso predvideli. Spremenjenim navadam potrošnikov so se s ponudbo prilagajali in celo povečali tržni delež ter hkrati zniževali stroške, a so vseeno zaostali za načrti. Zaradi vseh naštetih razlogov Merkur likvidnostno ne bi prenesel plačila tretjega obroka (od petih) prisilne poravnave, zato so v skladu z novo insolvenčno zakonodajo pripravili nov načrt finančnega prestrukturiranja.
Za začetek postopka ponovne prisilne poravnave zadošča soglasje polovice upnikov po višini terjatev. V Merkurju so že prejeli soglasja več kot 60 odstotkov upnikov. Bančnim upnikom so osnutek novega NFP predstavili v novembru in dobili soglasno podporo za nadaljevanje postopkov.