Med sosedi 73
Za Slovence, živeče v Italiji, in za Italijane v Sloveniji je bil pomemben ponedeljkov enodnevni obisk predsednika Republike Italije Giorgia Napolitana v Sloveniji, kamor ga je povabil predsednik Republike Slovenije dr. Danilo Türk.
»Naši dvostranski odnosi so tesni, morajo pa biti še tesnejši, tudi zato, ker imamo skupne manjšine na območju naših držav. Gre za bogastvo, predvsem jezikovno, ki nam lahko služi kot osnova za izboljšanje medsebojnega sodelovanja. V tem smislu je treba čim prej pozabiti tragične dogodke, ki so nas v preteklosti delili,« je povedal predsednik italijanske republike. Slovenski predsednik dr. Türk pa je povedal, da »sprava med narodoma poteka že dolgo in je dala lepe rezultate. Med prebivalci območij ob meji je ta proces zelo globok in moramo biti zadovoljni s tem, kar je že doseženo. Mislim, da bomo ta občutek skupnosti okrepili, če bomo spodbujali našo skupno evropsko identiteto. Seveda bomo govorili tudi o zgodovini, a je ne bomo dajali v ospredje, kamor bomo dajali našo skupno prihodnost.« Italijanski predsednik pa je dodal, da Italija in Slovenija nista več del stare Evrope, katere težke rane sicer še vedno čutimo, ampak smo del nove Evrope.
Slovensko prosvetno društvo Borovlje ima novo vodstvo. Zelo uspešnega predsednika Melhiorja Verdela, ki je vodil društvo 26 let, je zamenjal njegov sin, znani glasbenik in zborovodja, vodja zelo uspešne Slovenske glasbene šole na Koroškem Roman Verdel. Na občnem zboru so zaupali vodenje društva mlajšim, starejši, predvsem dolgoletni predsednik Melhior Verdel pa so bili deležni zaslužnega priznanja in zahvale. V Borovljah je bilo za ohranitev Slovencev in njihovega jezika, ki se je umikal hitreje kot na podeželju, v zadnjih dvajsetih letih veliko narejenega. Slovenščina se je vrnila v javno življenje predvsem zaradi uspešnega delovanja številnih kulturnih skupin. Po zaslugi samozavesti, sposobnosti in iznajdljivosti Melhiorja Verdela in njegovih sodelavcev je dobila občina kakovosten dvojezični vrtec, ki je zaseden že leta naprej. Boroveljsko društvo si je zagotovilo ustrezne prostore za delo. Nekdanje prostore posojilnice pri Cingelcu na Trati je preuredilo v enega od najlepše urejenih kulturnih domov v občini z dvorano. Slovenski dom pri Cingelcu, s katerim se pogosto hvali vsa občina, je odprl vrata tudi nemškim kulturnim skupinam. Da pa se to lahko zgodi, je treba imeti v pravem času na pravem mestu prave in predvsem sposobne ljudi, je zapisal o delovanju Slovenskega prosvetnega društva v Borovljah poslovodja Slovenske prosvetne zveze iz Celovca Janko Malle.