Ključno je sprotno učenje
Matic Proj iz Poljan je v štirih letih na Gimnaziji Škofja Loka nanizal vrsto uspehov na tekmovanjih iz znanja. Zadnjega je dosegel na kemijski olimpijadi v Moskvi, kjer je osvojil bronasto medaljo.
Škofja Loka – Matic Proj iz Poljan, ki se je pred nedavnim poslovil od srednješolskih klopi, je bil zadnja leta nedvomno eden najuspešnejših škofjeloških gimnazijcev. Zlati maturant z 32 točkami se lahko pohvali z naslovom dvakratnega državnega prvaka v kemiji, zlatimi državnimi priznanji iz biologije, matematike in logike, dvakrat je bil najboljši na državnem tekmovanju v ruščini …, piko na i pa je svojim uspehom dodal konec julija z bronastim priznanjem na 45. mednarodni kemijski olimpijadi v Moskvi.
V ruski prestolnici se je zbralo 291 mladih tekmovalcev iz 77 držav. Vsako državo so zastopali štirje dijaki, Matic pa skromno pristavi, da je bila zanj že uvrstitev v slovensko ekipo velik dosežek. Udeležence so namreč konec maja na podlagi priprav, ki so se začele že septembra, in različnih teoretičnih testov izbrali na kemijski fakulteti, štiri najboljše – poleg Matica še tri mariborske gimnazijce – pa je nato čakalo še praktično usposabljanje. Pri pripravah na olimpijado je bil 19-letnemu Poljancu v veliko pomoč tudi mentor, gimnazijski profesor kemije Janez Šušteršič.
»Tekmovanje je bilo sestavljeno iz teoretičnega in praktičnega dela, zajeta pa je bila celotna kemija, šla je tudi na področje biologije in biokemije do fizike. Teoretično znanje je bolj osnova, naloge so bile zastavljene zelo praktično, zato je pomembno, da znaš znanje uporabiti in logično razmišljati. Ugotavljali smo na primer onesnaženost vode, se ukvarjali z organsko sintezo spojin …,« je pojasnil. Pri nekaterih nalogah je Maticu prišlo prav odlično znanje biologije, saj se mu je uspelo uvrstiti tudi na mednarodno biološko olimpijado v Švici, a je ta žal potekala hkrati kot kemijska. Nazadnje se je odločil za slednjo: »Odločilno je bilo, da pri kemiji ni bilo toliko teorije, večji poudarek je bil na praksi. Zdelo se mi je tudi, da jo v tistem trenutku obvladam bolje kot biologijo.« Morda je pripomoglo tudi dejstvo, da mu je Moskva, ki je gostila tokratno kemijsko olimpijado, zelo všeč, saj jo je pred tem obiskal že dvakrat, kar je bila nagrada za najboljšega na državnem tekmovanju v ruščini.
Za dobre učne uspehe je po mnenju Matica ključno sprotno učenje: »O področjih, ki me zanimajo, si doma še kaj dodatno preberem, ne samo tistega, kar je prepisano v šoli.« Leta na Gimnaziji Škofja Loka bo ohranil v zelo lepem spominu, pravi: »Tudi profesorji so bili v redu. Če te je kaj zanimalo, so si radi vzeli čas za dodatno razlago tudi zunaj pouka.« Naravoslovje ga bo spremljalo tudi med študijem, saj si je izbral farmacijo, nekoč pa se želi ukvarjati z raziskovalnim delom v laboratoriju.
Ob vsem že omenjenem pa najde čas tudi za karate, ki ga v poljanskem klubu uspešno trenira že sedem let, znanje pa že prenaša tudi na mlajše karateiste.