Gostinstvo mladih ne zanima
O problematiki kadrov v gostinstvu in turizmu so spregovorili na posvetu, ki so ga v torek pripravili na Bledu.
Bled – »Podatki kažejo, da mladih gostinski poklici ne zanimajo. Zato nas je strah, da bo treba delovno silo v prihodnje uvažati,« je precej črne razmere na področju gostinstva orisala Jana Špec iz Višje strokovne za gostinstvo in turizem Bled. Obstaja namreč velik razkorak med potrebami po kadrih v gostinstvu in ponudbo ustrezne delovne sile na tem področju. Za cilj posveta, ki so ga pripravili ob zaključku praznovanj desetletnice šole, so si zato zastavili oblikovati predloge, s katerimi bi mladim gostinstvo predstavili kot priložnost za gradnjo kariere.
»Morali bi se zavedati, da naša dejavnost ljudem daje službe, in to stabilne,« je poudarila Majda Dekleva iz združenja za turizem in gostinstvo pri Gospodarski zbornici Slovenije. Svoje besede je podkrepila s številkami, ko je opozorila na nesorazmerje med dijaki in študenti ter delovnimi mesti. V gostinstvu je 31.700 delovnih mest, novih izšolanih gostinskih delavcev pa je manj kot tisoč na leto. »To ne zadostuje niti za pokritje tistih delovnih mest, ki so se sprostila zaradi upokojitve, kaj šele za pokrivanje novih delovnih mest.« Samo v letu dni, od junija lani do junija letos, se je v gostinstvu odprlo 700 novih delovnih mest, od tega 320 v hotelih, 250 v restavracijah in gostilnah ter 120 v dejavnosti točenja pijač. 250 novih delovnih mest je prineslo tudi igralništvo, medtem ko se je število delavcev v turističnih agencijah zmanjšalo za sedem odstotkov. Največ potreb je po kvalificiranih kadrih, sledijo potrebe po kadrih s srednješolsko, nato pa višjo in visoko izobrazbo.
V gostinstvu so delodajalci lani prijavili okrog 1200 potreb po delavcih, podobno je bilo v prvih desetih mesecih letos, je s številkami postregla tudi Lucija Žižek iz kranjske območne enote zavoda za zaposlovanje. »Med brezposelnimi pa je malo zanimanja za izobraževanje na tem področju. Gostinski poklic namreč ta čas nima ugleda,« je navedla kot iztočnico, čemu bi se morali v prihodnje bolj posvetiti, da bi spet vzbudili zanimanje za te poklice.