Derlink novi šef gasilcev
Gasilska zveza Gorenjske je za novega predsednika pred dnevi izvolila Jožeta Derlinka: "Čeprav so gorenjska prostovoljna gasilska društva razmeroma dobro opremljena, vedno stremimo k izboljšavam."
Kranj - Gasilska zveza Gorenjske je edina regijska zveza v Sloveniji in je naslednica regijskega sveta gorenjskih gasilskih zvez, ki je bil ustanovljen leta 1979 po vzoru enako oblikovanih regijskih svetov po Sloveniji. »Do sedaj smo edini, ki smo se preoblikovali v regijsko gasilsko zvezo, saj se je pred leti veliko govorilo o pokrajinah. Takoj smo opazili, da je delovanje v zvezi lažje in bolj transparentno, saj regijski svet ni pravna oseba,« je razložil novi predsednik Gasilske zveze Gorenjske Jože Derlink.
Sodelovanje med gorenjskimi gasilci, prostovoljnimi društvi in desetimi gasilskimi zvezami je zadnja leta bolje organizirano, enako izobraževanja, usposabljanja in tekmovanja. Na Gorenjskem deluje 134 prostovoljnih društev in če je prej delovanje slonelo na zvezi, iz katere je izhajal predsednik regijskega sveta, je danes drugače. »Sedaj lahko organiziramo tudi velike vaje, kot je bila prejšnjo soboto reševanje iz predora Ljubelj, septembra pa bomo skupaj s kolegi iz Avstrije organizirali še reševalno vajo iz predora Karavanke,« pojasni Derlink.
V njegovem programu za petletni mandat je zapisano še več sodelovanja. Zagotavlja, da bo vseh deset gasilskih zvez, kljub temu da so si po velikosti zelo različne, enakovrednih. Zanimivo je, da so bili tudi do sedaj vedno enotni in soglasni pri finančnih vprašanjih. »Čeprav so gorenjska prostovoljna gasilska društva razmeroma dobro opremljena, vedno stremimo k izboljšavam. To je tudi cilj zveze, če bi imeli financiranje urejeno na področju pokrajin, pa bi lahko več privarčevali tudi pri nabavi nove opreme,« pojasni novi predsednik.
Sedaj so društva in posamezne zveze razdrobljeno financirane, največ seveda prispevajo občine, zato težko skupaj nabavljajo opremo. Toliko bolje jim gre pri dogovoru z Osnovnim zdravstvom Gorenjske, prek katerega so zagotovili enoten zdravniški pregled za enotno ceno za vse operativne gasilce. Nikakor pa ne steče, ne le na ravni Gorenjske, ampak celotne države, dogovor z delodajalci.
Nekateri se že dlje časa pritožujejo nad statusom gasilca, ki ob posredovanju lahko zapusti delovno mesto, delodajalci pa se ne strinjajo niti s povračilom stroškov. »Ne morem reči, da so vsi delodajalci enaki, nekateri bolje razumejo naše delo, drugi za nujna posredovanja nimajo razumevanja. To bi morali urediti na sistemski ravni,« pove Jože Derlinik.
Novi predsednik bo prihodnje leto praznoval že štirideset let delovanja kot gasilec, najprej je bil v Prostovoljnem gasilskem društvu Sava: »Že kot mlademu fantu mi je bilo delo gasilca zanimivo, nato me je potegnilo tudi v poklicne vode. Priključil sem se poklicnim gasilcem v Savi in sem tu še vedno.«