Cene drsijo navzdol, enako promet
Geodeti o krizi na nepremičninskem trgu (še) ne morejo govoriti. So pa ugotovili, da so cene stanovanj na ravneh cen iz konca leta 2006 in še drsijo navzdol. "Cene se prilagajajo ponudbi in povpraševanju, celo novogradnje, česar do sedaj nismo poznali," pojasnjujejo na Geodetski upravi RS.
Kranj - Geodetska uprava RS je pred dnevi izdala kvartalno poročilo o povprečnih cenah nepremičnin na slovenskem trgu za četrto četrtletje 2012. V njem ugotavljajo, da se je povprečna cena prodanega rabljenega stanovanja na ravni države v preteklem letu znižala za slabe štiri odstotke in še naprej kaže trend počasnega padanja. Bolj ali manj močan trend padanja cen stanovanj kažejo tudi vsa večja mesta. Povprečne cene rabljenih stanovanj so na najnižji ravni od začetka sistematičnega spremljanja realiziranih cen v letu 2007.
Med večjimi slovenskimi mesti so v enem letu (primerjava zadnje četrtletje 2012/2011) cene najbolj padle v Kopru – kar za 15 odstotkov. Geodeti opozarjajo, da je podatke zaradi relativno majhnih vzorcev (nizkega števila transakcij) treba jemati z rezervo. Tudi povprečna cena rabljenega stanovanja v Ljubljani je padla, in sicer se je spustila pod 2300 evrov za kvadratni meter oziroma je padla za šest odstotkov. Podobno geodeti ugotavljajo tudi za Kranj, ki je med večjimi mesti pri vrhu padca cen rabljenih stanovanj.
Promet upada
Število evidentiranih transakcij nepremičnin, ugotavlja Gurs, je v zadnjem letu v državi močno upadlo. Število transakcij s stanovanji in hišami je bilo ob koncu prejšnjega leta v primerjavi z zadnjim četrtletjem leta 2011 manjše za približno četrtino, pri poslovnih nepremičninah za približno 15 odstotkov, pri kmetijskih zemljiščih je promet upadel za tretjino, pri gozdnih zemljiščih za štirideset odstotkov. Geodeti pojasnjujejo, da kljub manjšemu obsegu evidentiranih transakcij ne moremo govoriti o trendu padanja prometa z nepremičninami na slovenskem trgu.
»Kljub negotovemu ekonomskemu in socialnemu okolju se dejavnost trga v preteklem letu ni zmanjšala toliko, da bi že lahko govorili o ponovni krizi slovenskega nepremičninskega trga,« so v poročilo zapisali geodeti. Predvsem v večjih urbanih središčih se očitno še ohranja dovolj visoko povpraševanje po stanovanjskih nepremičninah.
V povprečju so cene stanovanjskih nepremičnin proti koncu preteklega leta dosegle najnižje ravni po letu 2006 in še naprej počasi drsijo navzdol. To kaže na vse večje cenovno prilagajanje ponudbe povpraševanju. Tudi pri novogradnjah, česar v preteklosti nismo bili vajeni. Celoletno poročilo o stanju trga nepremičnin za leto 2012 bo Gurs predstavil konec marca.