Poljub pod belo omelo
Lepo okrašena s pisanim trakom in obešena nad vhodnimi vrati je bela omela čudovit božičnonovoletni okrasek. No, in še mnogo več kot to. Že stoletja, celo tisočletja, velja za mogočen simbol sprave in miru. Poljub pod belo omelo pa je tako najslajši in prinaša srečo, blagostanje in večno zvestobo. Tako vsaj pravijo Angleži.
Upanje
Večina rastlin pozimi počiva, bela omela (Viscum album) pa je polna življenja. Bele jagode omele dozorijo prav decembra kot zajedavske rastline na drevesih. Njeno živahno zelenje ohranja upanje na prihod pomladi, na novo življenje. Za kristjane, ki se v tem času spominjajo Jezusovega prihoda na zemljo in hkrati pričakujejo njegov drugi prihod, je bela omela nadvse prikladen božični simbol.
Poslovimo se od hudobnih duhov
Če je omela tako močna, da sredi najtrše zime razvije plod in seme, lahko prežene tudi hudobne duhove preteklega leta in prostor naredi svetel in čist za novo, kar prihaja. Zatorej ji le namenimo mesto v adventno božični okrasitvi doma. No, pa tudi njenim zimzelenim prijateljicam, ki se prav tako ponašajo s »čudežno« močjo. Bodika oz. božje drevce, bršljan, zimzelen, mah in smrečje so rastline, s katerimi so naši predniki poleg bele omele okrasili hišno svetišče, »bogkov kot«, jih obešali nad vrata in pod strop. Iz njih so v adventnem času spletali vence in jih vezali v šope, s katerimi so okrasili hišo. Na to šego smo na naših tleh bolj ali manj pozabili, a na srečo jo v zadnjem času obujajo vrtnarji, ki belo omelo uporabljajo kot najlepšo dekoracijo za adventne venčke in božične dekoracije. Takšni venčki najpogosteje najdejo svoje mesto nad vhodnimi vrati.
Poroka na obzorju
Medtem ko pri nas v božičnem času bele omele nad vhodnimi vrati domala ne vidimo, pa je v angleško govorečem svetu povsem drugače. Nič čudnega, saj je bela omela nad vrati oz. poljubljanje pod njo star angleški običaj, ki ga gojijo že iz srednjega veka. In danes je samo še bolj priljubljen. Bela omela se obesi v hiši ali nad vhodnimi vrati in oseba, ki stoji pod njo, lahko prejme poljub in si tako zagotovi srečo v letu, ki prihaja. Če se znajdeta pod omelo zaljubljenca, ki se poljubita, to napoveduje poroko in srečo v ljubezni vse do groba.
Proti vrtoglavici in padavici
Čeravno je bela omela zajedavka, ki se naseli na veje drevesa, v katere požene korenine in mu tako krade hrano, ji že od nekdaj pripisujejo čudodelne moči. In kot taka je gotovo kos tudi marsikateri tegobi, ki greni naše življenje. V zdravilne namene so jo uporabljali že v 5. stoletju pred našim štetjem. Hipokrat in Plinij, zdravnika antične dobe, sta z njo zdravila vrtoglavico, tumorje in epilepsijo. Srednji vek jo je na piedestal postavil kot eno najboljših pomagal pri epilepsiji oz. padavici. Rastlina, ki sama »ne pade na zemljo«, lahko pred tem obvaruje tudi ljudi, so verjeli. Sv. Hildegarda iz Bingna jo je priporočala zoper protin in prsne bolezni. Sebastian Kneipp pa jo je uporabljal pri motnjah krvnega obtoka in krvavenju, krčih in epilepsiji otrok.
Potencialno zdravilo proti raku
Na začetku dvajsetih let 20. stoletja je antropozof Rudolf Steiner priporočil uporabo omele za zdravljenje malignih tumorjev. Ta način je začela raziskovati tudi moderna medicina. Dr. Katja Galle-Toplak v Zdravilnih rastlinah na Slovenskem piše, da standardizirane izvlečke iz bele omele današnja medicina uporablja za izboljšanje simptomov v onkologiji. Primerni so za terapijo pred operacijami in po njih pa tudi za preprečevanje ponovnega nastanka raka, vendar vedno pod nadzorom zdravnika. Prihodnjič bomo o beli omeli rekli še kakšno, pridružil pa se ji bo tudi zimzeleni bršljan. Tudi slednji namreč okrasi božične dni in okrepi zdravje. Današnji članek pa zapečatimo s poljubom, kakopak. Glede na izkušnje s poljubljanjem pod belo omelo, bi bilo dobro za vse nas, da bi se pod njo dobila … saj veste, tista dva, ki se začneta z J.