Oti Mertelj

Stop razjedi zaradi pritiska

Preležanine so še vedno ena od zelo pogostih težav, s katerimi se srečujejo bolniki, ki morajo dalj časa preživeti v postelji.

V Splošni bolnišnici Jesenice so se letos prvič pridružili zaznamovanju mednarodnega dneva razjede zaradi pritiska, ki poteka 16. novembra, letos pod geslom Stop razjedi zaradi pritiska. Ob tej priložnosti so pripravili celodnevni predstavitveno- izobraževalni dogodek, na katerem je bolnišnična skupina za preventivo in oskrbo razjede zaradi pritiska pripravila koristne nasvete za obiskovalce, svojce pacientov in vse, ki se pri svojem delu srečujejo z razjedami zaradi pritiska. Kot je povedala koordinatorka za oskrbo kroničnih ran v Splošni bolnišnici Jesenice Oti Mertelj, so razjede zaradi pritiska oziroma preležanine še vedno pogosta težava, s katero se soočajo bolniki, ki morajo dalj časa ležati v postelji. V bolnišnici opažajo, da se celo povečuje število pacientov, ki s preležanino že pridejo v bolnišnico. Na drugi strani pa statistika kaže, da se število bolnikov, ki razjedo zaradi pritiska dobijo v bolnišnici, iz leta v leto zmanjšuje. Prav število preležanin v bolnišnici je tudi eden od kazalnikov kakovosti vsake bolnišnice, je povedala Mertljeva. V jeseniški bolnišnici zato temu področju in prizadevanju za zmanjševanje preležanin namenjajo veliko pozornosti. »Ogroženi so vsi pacienti, ki dalj časa ležijo, zlasti taki, ki so hudo bolni in oslabeli in imajo zmanjšan občutek za bolečino. Taki pacienti se zato ne obračajo sami, nerazbremenjen pritisk pa povzroča razjede, pri ležanju na hrbtu zlasti na predelu križnice in na petah. Tu tudi najpogosteje nastanejo preležanine, ki se na zunaj na začetku lahko kažejo kot rdečina in mehurček, lahko pa napredujejo do hude odprte rane,« je povedala Mertljeva. Dejavnik tveganja je lahko tudi strižna sila, ki nastaja, če bolnika vlečemo po postelji, ter vlažnost kože, denimo pri inkontinenci. Bolj ogroženi so starejši, ki imajo tudi tanjšo, manj elastično kožo, včasih so tudi slabo prehranjeni, imajo zmanjšan občutek za bolečino. Med mladimi so ogroženi zlasti tetraplegiki in paraplegiki in bolniki, ki so življenjsko ogroženi in oslabeli. Da bi preležanine preprečili, je najpomembnejše obračanje bolnika oziroma spreminjanje njegove lege na vsaki dve uri. Obstajajo tudi številni pripomočki, denimo razne blazine, ki se podložijo pod roke, noge, pete … Potrebna je tudi vsakodnevna nega kože in uporaba zaščitnih obližev in krem.

V jeseniški bolnišnici so pripravili plakat, s katerimi prikazujejo pravilno namestitev v položaj, ki pomaga preprečiti preležanine. Na voljo so tudi zloženke z nasveti za vse, ki negujejo bolnike. Pa še to: blazino, ki pomaga preprečiti nastanek preležanin, si je mogoče izposoditi na zavodu za zdravstveno zavarovanje v Kranju (potrebna je posebna naročilnica, ki jo predpiše osebni zdravnik).

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / sreda, 26. november 2008 / 07:00

Jedi za jesenske dni

Beluševa smetanova juha Sestavine: 1 kg belušev, 8 dag masla ali margarine, 10 dag mehke moke, 1,5 l beluševe vode, 1 l kostne juhe, 2 dl ki...

Objavljeno na isti dan


Kultura / ponedeljek, 26. november 2012 / 07:00

Anketa: Študij, internet in branje

V torek smo ob dnevu splošnih knjižnic obiskovalce Mestne knjižnice Kranj povprašali, kaj njim pomeni knjižnica in zakaj jo najpogosteje obiskujejo. Ali ob izposoji knjig posegajo tudi po novih tehnol...

GG Plus / ponedeljek, 26. november 2012 / 07:00

Od majhnih razvad do trdovratnih navad

Grizenje nohtov, sesanje prsta, vrtanje po nosu, navijanje las okrog prsta in podobne "razvade" so lahko znak povečane psihične napetosti pri otroku.

GG Plus / ponedeljek, 26. november 2012 / 07:00

Književnost kot živa digitalna kultura

"Z nelagodjem in z zadovoljstvom obenem," odgovori prof. dr. Miran Hladnik na vprašanje, kako je sprejel državno nagrado za življenjsko delo na področju visokega šolstva.

Zanimivosti / ponedeljek, 26. november 2012 / 07:00

Srečanje veteranov gorskih reševalcev

Hotel Kokra je prejšnji petek gostil šesto srečanje veteranov gorskih reševalcev Zveze gorske reševalne službe Slovenije.

Šenčur / ponedeljek, 26. november 2012 / 07:00

Kanalizacija tudi na severnem delu občine

Občina Šenčur bo prihodnje leto nadaljevala gradnjo kanalizacije na Visokem in v Lužah.