Pavel Sedovnik: "Po osamosvojitvi Slovenije je bil obseg sive ekonomije ocenjen na 22 odstotkov BDP, leta 1996 je zrasel na 25 odstotkov. Tu se je ustavil zaradi zakona o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno, zadnjih deset let pa je obseg zrasel na 29 odstotkov BDP. Potrebujemo splet ukrepov, da vsoto teh del razpolovimo, poberemo davke in prispevke ter tako tudi zakrpamo državni proračun." (Foto: Tina Dokl)

Zahtevati moramo račune

"Celovitega pristopa za zmanjšanje obsega sive ekonomije v vsej zgodovini Slovenije ni bilo. Veliko bi lahko naredili z odnosom državljanov do najemanja storitev in del na črno," pravi Pavel Sedovnik.

Ljubljana - Sivo ekonomijo pozna ves svet. V nekaterih razvitih državah v majhnem obsegu celo spodbuja nacionalno ekonomijo, po drugi strani jo v večini držav zavira. Sestavljena je iz treh delov: iz kriminalnih dejavnosti (prodaja drog, orožja, prostitucija …), dela na črno in aktivnosti gospodinjstev. »Naši podatki, ki izhajajo iz tujih priznanih institucij oziroma ilegalnih gospodarskih aktivnosti, te pa so uporabljale priznane metode raziskovanje, kažejo, da je v Sloveniji sive ekonomije med 27 in 29 odstotkov bruto domačega proizvoda,« pravi Pavel Sedovnik, namestnik generalnega sekretarja Obrtno podjetniške zbornice Slovenije.

Slovenija je po obsegu sive ekonomije nad povprečjem držav Evropske unije.

»Visoko nad povprečjem, enako tudi v državah OECD. Obseg sive ekonomije je pri nas bistveno prevelik. Obrtniki in podjetniki opozarjajo na nelojalno konkurenco.«

Delo na črno marsikdo enači z delom obrtnikov in malih podjetnikov.

»Zagotovo se to pojavlja tudi v legalnem sektorju. Zakaj? Preprosto ne morejo konkurirati subjektom iz sive ekonomije. V nekaterih panogah so legalni gospodarski subjekti prisiljeni delati na črno (brez računa), če želijo obstati. Pritisk na legalno ekonomijo raste tudi z nelojalno konkurenco podjetij iz EU, zato se morajo prvi prilagoditi ali pa jih ne bo več. Zato moramo problem sive ekonomije reševati celovito in več pozornosti nameniti nadzoru. Naši podjetniki v Avstriji so neprestano pod nadzorom.«

Pri nas visok obseg sive ekonomije zavira rast gospodarstva, v nekaterih državah pa spodbuja gospodarsko rast.

»Siva ekonomija ima pozitivne učinke na inovativnost, ko podjetniki začnejo v sivem polju, po dosegu določene stopnje razvoja pa preidejo v legalno ekonomijo. Zelo občutljiv element sive ekonomije je sociala, saj prebivalstvo lahko premaguje svoje osebne finančne stiske. Na drugi strani imamo negativne javne finance, manj plačanih davkov in prispevkov. S tridesetimi odstotki obsega sive ekonomije v BDP pademo v spiralo, ko gre lahko le še slabše. Žal v Sloveniji v zadnjih desetih letih nismo sprejeli ustreznih ukrepov za zmanjšanje obsega sive ekonomije.«

V času gospodarske krize politika spodbuja sivo ekonomijo zaradi zagotavljanja socialnega miru. Paradoks je, da so države z največjim obsegom sive ekonomije danes v največjih finančnih težavah - Grčija, Španija, Italija … Se lahko podobno zgodi pri nas?

»Tudi. Poznamo težave s proračunom. Gospodarska kriza vpliva na obseg sive ekonomije. Število brezposelnih je naraslo, vsi ne sedijo doma križem rok, nekaj delajo. Kriza je prinesla težave tudi potrošnikom, ki iščejo cenejše produkte, storitve. Ali zares kupujejo ceneje, je drugo vprašanje - če mi nekdo nekaj naredi na črno, je seveda ceneje - ampak brez plačanega davka izgublja tudi država. V zadnjih letih smo soočeni z bojaznijo, da bo sive ekonomije v prihodnje še več. Gre za čezmejno opravljanje storitev. To področje v Sloveniji ni regulirano, saj podjetja, ki prihajajo k nam, delajo po standardih iz držav, iz katerih prihajajo. V Prekmurju in na Štajerskem je veliko podjetij v gradbeni dejavnosti in v zaključnih delih v gradbeništvu iz Madžarske in Slovaške, ki izvajajo nelojalno konkurenco domačim podjetjem. Konkurenčni so zato, ker so plače delavcev veliko nižje, zaradi nepreglednosti ne plačajo davkov niti doma. Prihodnje leto vstopa v EU tudi Hrvaška. Bojimo se tega pritiska.«

V katerih panogah je največji obseg sive ekonomije? Gre za gradbeništvo, gostinstvo, servis vozil …?

»Vse našteto. Najbolj problematične dejavnosti so tiste, ki se izvajajo v zasebnih prostorih. Te je najtežje kontrolirati. Obnova stanovanj se dogaja za zaprtimi vrati, enako osebne storitve, ne smemo pozabiti na veliko število 'črnih' avtomobilskih servisnih delavnic.«

OZS je že predlagala več ukrepov. Kaj konkretno?

»Z enim ukrepom se sive ekonomije ne da zmanjševati, odpraviti je tako ali tako ne moremo. Pa vendar so države v svetu z manj kot desetimi odstotki obsega sive ekonomije, na primer Avstrija in Švica v Evropi, še bolj uspešni sta ZDA in Japonska (obe pod sedmimi odstotki BDP). V vseh naštetih državah državljani spoštujejo legalno ekonomijo. V zbornici smo sicer predlagali tri vrste ukrepov. Prvi je posodobitev zakona o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno, saj sedanji zakon določa preveč izjem, katere storitve in koliko jih lahko nekdo naredi sam. V ta sklop spada tudi regulativa po zakonih o graditvi objektov, zakon o kmetijstvu in podobno.«

Zelo pomembne so tudi davčne spodbude.

»Naslednji ukrep so spremembe davčne zakonodaje, saj bi s tem spodbudili prehod iz sive v legalno ekonomijo. Predlagamo nižje davke v prvih letih poslovanja novega gospodarskega subjekta, predlagamo tudi spodbude za zaposlovanje. Spremenili bi pavšalno obdavčitev mikro podjetij, saj sedanji predlog ni dovolj stimulativen. Tretji ukrep je namenjen stimulaciji potrošnikov. Ti morajo zahtevati račune, najemati storitve pri legalnih poslovnih subjektih. Poznamo pozitivne primere iz Švedske, kjer imajo največjo gospodarsko rast, obseg sive ekonomije se je bistveno znižal, podobno tudi Nemci. Prebivalci so stimulirani tako, da z zbiranjem računov zbirajo svojo dohodninsko olajšavo. Mi smo predlagali akcijo Vsak račun šteje.«

Te rešitve ste predlagali že leta 2010. Vas vladajoči poslušajo?

»V prejšnji vladi smo se pogovarjali, ustreznega posluha ni bilo. Doživeli smo poskus zmanjševanja možnosti gotovinskega poslovanja, kar je bil popoln strel v prazno. Tudi novi vladi smo predlagali več ukrepov, ki naj bi jih sprejeli s tretjim paketom ukrepov za spodbujanje gospodarske rasti. Ali jih bodo upoštevali, ne vem.«

Imate upanje za izboljšave?

»Koalicijska pogodba govori o ukrepih za zmanjšanje obsega sive ekonomije. Ti ukrepi sedaj niso niti v fazi priprav.«

Čeprav bi s tem rešili vrzel v državnem proračunu.

»Zagotovo, raslo bi število novih podjetij in zaposlovanje, pobrali bi več davkov, čeprav z nižjo stopnjo, več bi pobrali prispevkov. In če bi s temi ukrepi spravili sivo ekonomijo na 15 odstotkov BDP, bi storili ogromno.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Tržič / ponedeljek, 4. julij 2022 / 17:23

Nova zunanja telovadnica v Kovorju

Kovor – »Res je dobro postati fit in imeti svoj gibi gib. Kdor se zraka nadihati zna, vedno vesel je za dva,« je odmevalo na uradnem odprtju nove zunanje telovadnice ob Podružnični šoli Kovor ob ko...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / ponedeljek, 13. oktober 2008 / 07:00

S kuhalnico do olimpijske medalje

Na pobudo Janeza Lenčka so slovenski vojaški kuharji svoje znanje začeli predstavljati tudi svetu. Pred dvema letoma so na svetovnem prvenstvu osvojili srebro, sedaj se odpravljajo na olimpijado v Nem...

GG Plus / ponedeljek, 13. oktober 2008 / 07:00

Tudi slepi uživajo v lepotah

Petra Možina si je za diplomsko nalogo na oddelku za krajinarsko arhitekturo pri Biotehniški fakulteti izbrala ureditev parka pred Starološkim gradom ter vodilno pot za slepe in slabovidne v Škofji Lo...

GG Plus / ponedeljek, 13. oktober 2008 / 07:00

Učiteljski poklic je privilegij

Mirjana Pretnar, upokojena profesorica defektologije, je prejela državno nagrado za življenjsko delo na področju šolanja otrok s posebnimi potrebami.

GG Plus / ponedeljek, 13. oktober 2008 / 07:00

Nenavadna podražitev elektrike

Elektro Gorenjska se je reševanja prenizkih cen električne energije za gospodinjstva lotil na nenavaden način - odslej bodo zaračunavali stroške vodenja računa in kaznovali potratne uporabnike.

Kronika / ponedeljek, 13. oktober 2008 / 07:00

Planincu na skalah spodrsnilo

V ponedeljek dopoldne se je na pobočju Košute oziroma pod Košutnikovim turnom smrtno ponesrečil 26-letni planinec iz Dobove.