Pred spomenik umrlim ruskim vojakom pri Ruski kapelici na Vršiču so venec položile delegacija Vlade Republike Slovenije in delegaciji Sveta federacij in ruske Dume.

Simbol prijateljstva Slovenije in Rusije

Okoli dva tisoč obiskovalcev se je udeležilo 20. tradicionalne slovesnosti pri Ruski kapelici pod Vršičem. Predsednik vlade Janez Janša je kapelico predstavil kot simbol prijateljstva in povezovanja slovenskega in ruskega naroda.

Kranjska Gora - V nedeljo so se na 20. tradicionalni slovesnosti spomnili ruskih vojnih ujetnikov, ki jih je med prvo svetovno vojno, med gradnjo ceste prek Vršiča, zasul snežni plaz. Slovesnosti so se udeležili visoki predstavniki obeh držav, s slovenske strani tako poleg častnega pokrovitelja - predsednika vlade Janeza Janše tudi predsednik državnega sveta Blaž Kavčič, nekateri ministri aktualne vlade in visoki cerkveni predstavniki. Z ruske strani pa so bili med najpomembnejšimi obiskovalci namestnik predsednika zgornjega doma ruskega parlamenta oziroma Sveta federacije Jurij Vorobjov, podpredsednik državne dume Sergej Železnjak, enota ruskih gardistov in delegacija Ruske pravoslavne cerkve pod vodstvom voskresenskega škofa Save.

Kot je v nagovoru poudaril predsednik vlade Janez Janša, je kapelica simbol prijateljstva med slovenskim in ruskim narodom, velik pomen pa ji je pripisal tudi pri krepitvi prepoznavnosti Slovenije v Rusiji. »Ruska kapelica in cesta spominjata na krute vojne čase in nepredvidljivo moč narave, s katero se je ob zadnjih poplavah znova soočila ravno Rusija,« je dejal Janša in dodal: »Ta skromna kapelica, postavljena kot pribežališče za posameznika, je danes simbol prijateljstva, ki povezuje slovenski in ruski narod.« Janša je še prepričan, da kapelica prispeva h kulturnemu sodelovanju, vlada pa proučuje tudi možnosti za odprtje znanstveno-kulturnega centra v Moskvi.

Janša je poudaril tudi pomen gospodarskega sodelovanja med obema državama: »Glavnino menjave s slovenske strani predstavljajo zdravila, z ruske pa energetski viri. Gospodarsko sodelovanje je torej v znamenju zdravja in energije, kar je dobra osnova in obet za širitev menjave tudi na druga področja,« je dejal Janša in poudaril, da bi si želeli še več ruskih investicij v Sloveniji.

Vodja ruske delegacije, namestnik predsednika Sveta federacije Jurij Vorobjov je v nagovoru poudaril, da Ruska kapelica ni le kraj spomina na tragične dogodke pred skoraj stotimi leti, temveč tudi potrditev duhovne sorodnosti in vzajemne naklonjenosti slovenskega in ruskega naroda, ter se Sloveniji zahvalil za zgledno ohranjanje kapelice.

Saša Geržina, predsednik Društva Slovenija Rusija, ki je skupaj z občino Kranjska Gora in ruskim veleposlaništvom v Sloveniji pripravilo tudi letošnjo, dvajseto slovesnost pri Ruski kapelici, je izpostavil ohranitev prireditve v teh letih z besedami, da se prava prijateljstva sklepajo počasi in trajajo dolgo.

Vseeno pa ni šlo brez zapletov, saj bi uvodni nagovor moral imeti zgodovinar Jože Pirjevec, a so v kabinetu predsednika vlade predlagali, da bi na prireditvi raje govoril Geržina. Kot je slednji povedal po prireditvi, sta se z akademikom Pirjevcem dogovorila, da zaradi danih okoliščin obiskovalce v imenu društva nagovori Geržina. »Odločitev ni bila lahka. V imenu dobrih odnosov z Rusijo in vseh ljudi, ki so prišli, ne da bi vedeli za stvari, ki so za nekoga bolj, za drugega manj pomembne, mislim, da je prevladala strpnost in osrednji cilj: lepa spominska slovesnost,« je še dodal Geržina, predsednik vlade pa po slovesnosti ni želel dajati izjav.

Janša in podpredsednik sveta federacije Vorobjov pa sta se po slovesnosti v Kranjski Gori sestala tudi na dvostranskih pogovorih. V Kranjski Gori pa se je po slovesnosti odvijalo tudi slovensko – rusko srečanje s predstavitvijo kulinarike in nastopom gardistov častnih gard slovenske in ruske vojske.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / četrtek, 4. julij 2013 / 14:43

Tatovi na preži tudi na avtocestah

Skupno vsem avtocestnim tatovom je, da skušajo na različne načine preusmeriti pozornost oškodovancev bodisi nase bodisi na navidezno napako na vozilu.

Objavljeno na isti dan


Kranj / četrtek, 10. marec 2022 / 17:42

Pozornost namenili stresu

Dijaki Gimnazije Kranj so skupaj s profesoricami in svetovalno službo tudi letos pripravili dogodek Dan zame, ki je namenjen ozaveščanju o pomenu psihičnega zdravja.

Bled / četrtek, 10. marec 2022 / 17:41

Živali v novih prostorih

Razstava Čudovite živali na Bledu se je iz prostorov nekdanje stavbe Casino Bled preselila na novo lokacijo. Selitvi je po dveh letih sodelovanja botrovalo nesoglasje med Niko Leben in podjetjem Sitra...

Kronika / četrtek, 10. marec 2022 / 17:40

Vse večji porast spletnih prevar

Policija intenzivno preiskuje različne oblike spletnih goljufij, ki so v zadnjih letih v porastu. Lani so obravnavali več kot šeststo zadev s skupnim oškodovanjem za več kot dvanajst milijonov evrov.

Zanimivosti / četrtek, 10. marec 2022 / 17:37

Najprej se je moral poročiti

Ranjeet Singh prihaja iz severnega dela Indije, iz zvezne države Himačal Pradeš. Živi nad Gostičem Draga v Begunjah, kjer dela kot kuhar, v Slovenijo pa je prišel pred leti na pobudo prijatelja – tudi...

Škofja Loka / četrtek, 10. marec 2022 / 16:22

Škofja Loka (še) ne bo mestna občina

V odboru državnega zbora je za predlog, da Škofja Loka postane mestna občina, glasovalo sedem poslancev, proti pa jih je bilo devet.