Škofja Loka (še) ne bo mestna občina
V odboru državnega zbora je za predlog, da Škofja Loka postane mestna občina, glasovalo sedem poslancev, proti pa jih je bilo devet.
Škofja Loka – Konec minulega tedna je odbor državnega zbora za notranjo politiko zavrnil predlog novele zakona o ustanovitvi občin ter o določitvi njihovih območij, po katerem bi Občina Škofja Loka dobila status mestne občine. Za predlog je glasovalo sedem poslancev, proti pa jih je bilo devet.
Poslanec NSi Mihael Prevc kot predlagatelj je poudaril, da je mesto Škofja Loka upravno, gospodarsko, kulturno, socialno in geografsko središče širšega škofjeloškega območja, vlogo regijskega središča pa opravlja za približno petdeset tisoč ljudi v regiji. Prav tako ima Škofja Loka po njegovih besedah kot gospodarsko središče izjemen razvojni potencial. Temu je pritrdil tudi podžupan Občine Škofja Loka Robert Strah. Škofja Loka je po njegovih besedah med pomembnimi centri na Gorenjskem.
V zakonodajnopravni službi državnega zbora so pojasnili, da sta med zakonskimi pogoji za ustanovitev mestne občine med drugim zahtevi, da ima mesto na območju občine najmanj 20 tisoč prebivalcev in najmanj 15 tisoč delovnih mest. Nekateri poslanci so poudarili, da je treba zakon spoštovati, slišati pa je bilo tudi, da ni najbolj življenjski. Da Škofja Loka (še) ne bo mesta občina, je vplivalo tudi dejstvo, da je dobrih deset kilometrov daleč Mestna občina Kranj.
»Občina Škofja Loka je po svojih funkcijah in storitvah, ki jih zagotavlja za več kot petdeset tisoč prebivalcev škofjeloškega že danes mestna občina. Je kulturni, družbeni, socialni in gospodarski center zaokroženega geografskega prostora in verjamem, da nam bo nekoč ta status priznan, me pa žalosti, da tega poslanci ne vidijo že danes,« pravi škofjeloški župan Tine Radinja.