Pozornost namenili stresu
Dijaki Gimnazije Kranj so skupaj s profesoricami in svetovalno službo tudi letos pripravili dogodek Dan zame, ki je namenjen ozaveščanju o pomenu psihičnega zdravja.
Kranj – Stres in spoprijemanje z njim je bila krovna tema letošnjega dogodka Dan zame na Gimnaziji Kranj, ki so ga tudi tokrat ob pomoči profesoric in svetovalne službe pripravili dijaki sami. K temu jih je spodbudila tudi odmevnost lanskega dogodka, za katerega jim je predsednik Republike Slovenije Borut Pahor podelil celo nagrado za najboljši mladinski projekt leta. »Predvsem pa smo se za to odločili zaradi dobrega odziva s strani dijakov, kar kaže, da se te vsebine dijakom zdijo uporabne in potrebne,« je poudaril dijak tretjega letnika Vito Grilc, ki ugotavlja, da v zadnjem času psihično zdravje ni tako zapostavljeno, kljub temu pa je treba stalno ozaveščati o tem.
Dan zame so na Gimnaziji Kranj dijaki prvič pripravili lani, da bi tako vrstnikom in tudi samim sebi pomagali prebroditi zaprtje družbe in vsa psihična bremena, ki so ga spremljala. Letos so po besedah Vita Grilca glavno pozornost namenili stresu – spoprijemanje s stresom in kako poiskati vzroke zanj, kar je zajemalo tudi učenje pred testi in javno nastopanje. Dijaki so lahko prisluhnili šestim predavanjem: David Zupančič je spregovoril o utišanju napadalnih misli in stresa pred izpiti, Nik Škrlec je predaval o veščini spomina, Tristan Rigler je pripravil predavanje o spremembah vedenja kot posledici koronskih ukrepov, ki zajemajo anksioznost in ostale motnje, Lina Ogris pa je spregovorila o čuječnosti kot orodju za razumevanje sebe in drugih. Na predavanju Maruše Pfajfar so se seznanili s stresom in tremi velikimi S v povezavi z njim: S kot sedeči življenjski slog, S kot spanje in S kot sproščanje, Nastja Mulej pa je pripravila predavanje z naslovom Kjer vsak prispeva malo (idej), vsi prispevamo veliko. Dijaki so se lahko udeležili tudi zanimivih delavnic na različne teme, od športa do javnega nastopanja in literarnega ustvarjanja. »Z izvedenimi predavanji in delavnicami so bili dijaki zelo zadovoljni, pogrešali so le, da jih nismo izvedli v živo, ampak so tudi tokrat potekale po spletu, saj smo dogodek začeli načrtovati že januarja in takrat še nismo vedeli, kakšne bodo razmere v zvezi z epidemijo covida-19,« je pojasnil Grilc. Največje zanimanje je po njegovih besedah vladalo za delavnico mnemotehnike, za katero se je prijavilo kar 265 dijakov. »Vsekakor se je Dan zame izkazal za projekt, ki ga je vredno ohranjati tudi v prihodnje,« je še poudaril Grilc.