Kronika tedna
Črni les spet na sodišču
Senat višjega sodišča v Mariboru je odločil, da bo moralo prvostopenjsko sodišče znova odločati o odškodninski tožbi nekdanje najemnice hotela Črni les Duške Lajh proti časopisni hiši Večer, poročajo časniki. Lajhova je v tožbi od časnika zaradi razžalitve dobrega imena in časti zahtevala več kot 125 tisoč evrov odškodnine. Okrožno sodišče je tožbeni zahtevek zavrnilo kot neutemeljen, ker naj bi bilo zaradi zmotne uporabe materialnega prava dejansko stanje nepopolno ugotovljeno, sedaj pa bo moralo znova presoditi, ali so bili sporni članki o dogajanju v Črnem lesu, objavljeni v Večeru, žaljivi za Lajhovo in so posegli v njeno čast in dobro ime. Lajhova je sicer zaradi poročanja o aferi Črni les v letu 2003 tožila več kot deset medijskih hiš, ki so poročale o domnevno sumljivih smrtih varovancev in domnevnem okoriščanju z njihovo zapuščino v Črnem lesu. Kasneje se je izkazalo, tudi v kriminalistični preiskavi, da so bile obtožbe neupravičene. Lajhova trdi, da ji je medijsko poročanje uničilo poslovno kariero.
Višje sodišče o prostituciji
Senat višjega sodišča v Ljubljani je prejšnji teden obravnaval pritožbo zoper sodbo okrožnega sodišča v Kranju, ki je januarja 2010 zaradi trgovine z ljudmi in zlorabe prostitucije na zaporni kazni obsodilo lastnika nočnega kluba XO v Čirčah pri Kranju, 54-letnega Mirana Anžiča in njegovo 77-letno mati Marijo Studen. Na sodbo se je pritožila obramba oziroma njuna zagovornika Anton Šubic in Dušan Csipö, ki zahtevata razveljavitev sodbe, novo sojenje in na koncu oprostilno sodbo. Po trditvah tožilstva naj bi Anžič leta 2005 in 2006 nekaj moldavskih in kolumbijskih plesalk najel za delo v nočnem lokalu, nato pa naj bi skupaj z materjo od njih zahteval tudi prostituiranje. Kranjsko sodišče je Anžiča obsodilo na tri leta zapora, Studnovo pa na leto in štiri mesece.
Na cestah brez žrtev
Na slovenskih cestah minuli teden (od 13. do 19. februarja) ni bilo prometne nesreče, ki bi terjala človeško življenje. Na območju Policijske uprave Kranj so policisti v tem obdobju obravnavali 33 prometnih nesreč, v katerih se je pet oseb lažje poškodovalo, šest pa huje. Zaradi vožnje pod vplivom alkohola so gorenjski policisti pridržali devet voznikov, zasegli so tudi štiri vozila. V Sloveniji je letos v prometnih nesrečah umrlo osem oseb, šest manj kot v enakem lanskem obdobju.