Na predstavitvi pobude za energetsko neodvisno Gorenjsko / Foto: Matic Zorman

Načrt za energetsko neodvisnost

Združenje za energetsko neodvisnost Slovenije je v Kranju občinam predstavilo pobudo za ustanovitev energetsko neodvisne skupnosti na območju Gorenjske. Seznanili so se tudi z izkušnjami sosednje avstrijske Koroške.

Kranj – »Prihaja čas opu­stitve rabe fosilnih energentov in pričetek obdobja rabe domačih trajnih in obnovljivih energetskih virov. Menjava energetskih virov predstavlja obenem tudi zmanjševanje letnih obratovalnih stroškov za potrebe ogrevanja in pripravo tople sanitarne vode. Prihranjena sred­stva bodo lahko namenjena ostalim projektom za izboljšanje našega življenja. Gre za dolgotrajen proces, projekt pa je namenjen tudi boljši elektromobilnosti,« je ob predstavitvi pobude dejal vodja projekta Božo Dukić.

V nadaljevanju je minister za trajnostni razvoj Deželne vlade Koroške Rolf Holub z vodjem projekta Štefanom Merkačem predstavil, kako so se na avstrijskem Koroškem lotili projek­ta energetske neodvisnosti. Koroška regija že zdaj z več kot 51-odstotnim deležem obnovljivih virov energije zaseda vodilno mesto med avstrijskimi deželami. Izhodišče predstavlja letni izdatek za plačilo fosilnih energentov izven dežele v višini milijarde evrov. Prehod na domače trajne energetske vire omogoča, da prično ta sredstva krožiti zgolj na območju Koroške dežele in so namenjena pospeševanju rabe domačih trajnih in obnovljivih energetskih virov. Del teh sredstev je namenjen tudi pospeševanju kmetijske proizvodnje in utrjevanju potrebne servisne dejavnosti. Postopek promocije so pričeli s seznanjanjem vseh prebivalcev, pobudo okoljevarstvenih organizacij pa je nato povzela deželna vlada, ki je sprejela vse potrebne sklepe za prehod v energetsko neodvisnost regije. Sedaj pripravljajo pristop k izvedbenim projektom in k izdelavi finančnih konstruk­cij.

Svoje poglede na projekt sta predstavila tudi predstav­nika lokalnih energetskih agencij, direktor Elektra Gorenjska Bojan Luskovec pa je kot prispevek k seznanjanju o elektromobilnosti izpostavil električna kolesa, ki so jih podarili nekaterim šolam na Gorenjskem. Predstavitev je sklenil Andrej Pečjak, ki je izpostavil nujnost pristopa k postavitvi poenotenih elektropolnilnic po vsej Sloveniji, zlasti še v turističnih krajih.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / ponedeljek, 25. junij 2007 / 07:00

Sadjarji naj se povežejo

Reforma sektorja sadja zelenjave v Evropski uniji prinaša nove ukrepe. Državne spodbude za krompir še nekaj let, ukinjajo se izvozne spodbude in predvidevajo sredstva za promocijo.

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / ponedeljek, 30. april 2007 / 07:00

Za prvim majem birokracija

Za prijavo in pripravo prireditve, kakršno je prvomajsko praznovanje, je potrebna gora dovoljenj in papirjev.

Jesenice / ponedeljek, 30. april 2007 / 07:00

Namesto vlečnice hokejska dvorana

Jesenice - V jeseniškem občinskem proračunu so v letošnjem letu nameravali nameniti nekaj več kot 104 tisoč evrov za nakup in postavitev nove vlečnice na smučišču Španov...

Naklo / ponedeljek, 30. april 2007 / 07:00

Pobrali kup odpadkov

Podbrezje, Naklo – Člani Prostovoljnega gasilskega društva Podbrezje in Lovske družine Dobrča so 21. aprila organizirali množično očiščevalno akcijo. V njej je sodeloval...

Železniki / ponedeljek, 30. april 2007 / 07:00

Brez pripomb na zaključni račun proračuna

Železniki - Minuli četrtek je občinski svet v Železnikih brez pripomb sprejel zaključni račun proračuna občine za leto 2006. Prihodki so bili realizirani v višini 994 mi...

Kranj / ponedeljek, 30. april 2007 / 07:00

Pripeli si bomo nageljne

Praznik dela, 1. maj, bomo Gorenjci spet proslavili na tradicionalnih prizoriščih: na Joštu, Šobcu, Poljanah nad Jesenicami, Križni gori.