Odprli pasijonsko pisarno
V prostorih nekdanje banke na Mestnem trgu v Škofji Loki so odprli pasijonsko pisarno in napovedali, da bodo odslej promocijske, organizacijske in dramaturške priprave na uprizoritev Škofjeloškega pasijona 2015 potekale še intenzivneje kot doslej.
Škofja Loka – Od 21. marca do 12. aprila 2015 se bodo po ulicah in trgih Škofje Loke po šestih letih premora spet pomikali prizori Škofjeloškega pasijona, najstarejše slovenske drame, ki jo je leta 1721 napisal loški kapucin, pater Romuald Marušič. Najbolj prepoznaven kulturni dogodek v Škofji Loki bo prihodnje leto nekakšna generalka za uprizoritev pasijona v letu 2021 ob tristoti obletnici njegovega nastanka, ko na uprizoritvi pričakujejo tudi papeža, je povedal župan občine Škofja Loka Miha Ješe.
Priprave na uprizoritev v letu 2015 potekajo že več mesecev, odprtje pasijonske pisarne pa predstavlja simbolni mejnik, po katerem bodo stekle s še večjo intenzivnostjo, je napovedal vodja projekta Matej Mohorič Peternelj. Nanizal je več dosedanjih tržnokomunikacijskih aktivnosti, s katerimi vabijo gledalce na Škofjeloški pasijon 2015, ko želijo na osmih predstavah zagotoviti 32 tisoč obiskovalcev, četrtino iz tujine. »Imamo že več kot dva tisoč rezervacij iz šol, prek turističnih agencij smo pridobili za nekaj avtobusov rezervacij iz Nemčije in Avstrije, prejeli rezervacijo iz Avstralije. V načrtu je pasijonska tura po slovenskih mestih, glas o pasijonu bodo po slovenskih krajih kot v preteklosti ponesli romarji, za promocijo imamo v 21. stoletju na voljo seveda tudi elektronska orodja. Obiskovalce iz tujine bomo vabili tudi prek povezav s pobratenimi občinami in mesti v evropskem združenju Douzelage,« je napovedal Mohorič Peternelj. Proračun Škofjeloškega pasijona znaša 450 tisoč evrov. Na razpisu ministrstva za kulturo so pridobili 40 tisočakov, 20 tisočakov je prispeval zlati sponzor, podjetje Knauf Insulation (pred odprtjem pasijonske pisarne sta pogodbo o sponzorstvu podpisala v. d. direktorice Zavoda za kulturo Škofja Loka Hermina Krajnc in predsednik uprave Knaufa Tomaž Lanišek), kot sponzorji se pojavljajo tudi nekatera druga podjetja, prispevek občine je 120 tisoč evrov, del denarja bodo zbrali z vstopnicami. Te v predprodaji stanejo od 13 do 20 evrov.
O vsebinskih pripravah na Škofjeloški pasijon 2015 pa je spregovoril režiser Milan Golob. »Trenutno se ukvarjamo s pregledovanjem kostumov in scenografskih elementov, kar bi radi čim prej končali in se posvetili interpretacijskim vidikom Škofjeloškega pasijona. Zbiramo tudi skupine, ki bodo igrale prizore škofjeloške spokorniške procesije, veseli smo otrok, ki želijo sodelovati v uprizoritvi, vabimo konjenike ...,« pravi režiser in poudarja ponos blizu tisoč sodelujočih v pasijonu, kjer se ponekod vloge prenašajo med družinskimi člani. »Z odzivnostjo in pripravljenostjo ljudi sodelovati na pasijonu imam do sedaj dobre izkušnje, tako s posamezniki, vodji, kot inštitucijami. Lahko bi rekel, da pasijon prehaja v zrelo fazo in že živi neko svoje življenje, vsaj v glavah in predvsem srcih ljudi. Pasijon je prepoznan kot pozitivna vrednota.«
V Škofji Loki pa ob pripravah na pasijon živijo še v enem pričakovanju: novembra letos naj bi namreč v Parizu odločili o uvrstitvi Škofjeloškega pasijona na reprezentativni seznam nesnovne dediščine pri Unescu.