V Tehniškem šolskem centru Kranj so bodočim dijakom tudi praktično prikazali, kaj delajo v šoli. (Foto: Gorazd Kavčič)

Preverjali vzdušje v šolah

Prihodnji dijaki in študenti so v petek in soboto na informativnih dnevih zbirali vtise o izbranih šolah.

Kranj - »Časi, ko so ekonomsko šolo obiskovale samo punce, so mimo. Zdaj poglejte, kakšno je razmerje,« je ob fotografiji fanta z dvema dekletoma prihodnje dijake šaljivo nagovoril ravnatelj ekonomske gimnazije Esic Kranj dr. Jurij Šink. Tudi na drugih šolah in fakultetah so se v petek in soboto trudili kar najbolj navdušiti učence in dijake, ki so obiskali informativni dan, za vpis prav v njihovo šolo.

Malce večji vrvež kot običajno je v petek dopoldne vladal v okolici Tehniškega šolskega centra Kranj, kjer so našteli okrog petsto prihodnjih dijakov skupaj s starši. »Zavedamo se, da so generacije vedno manjše, zato bomo vsakega dijaka veseli. Ob tem pa želimo poudariti, da so poklici, za katere izobražujemo v naši šoli, poklici prihodnosti in tudi ta čas med najbolj iskanimi poklici, če pogledamo sezname zavoda za zaposlovanje,« je dejal direktor Tehniškega šolskega centra Kranj Jože Drenovec. Tega se očitno zaveda Kristian Šenk, ki ga najbolj zanimata računalništvo in elektronika. Zato, je pojasnil, si bo zagotovo izbral enega od programov, ki jih ponujajo v šoli. Tudi njegova mama Mojca Šenk podpira sinovo odločitev, saj meni, da ti programi najbolj ustrezajo njegovi osebnosti. Miha Klavžar, ki je na informativnem dnevu spremljal sina Tilna, je prepričan, da se bo glede na razmere v današnji družbi lažje prebijal skozi življenje z naravoslovjem kot družboslovjem. »Vendar ne želim vplivati na njegovo odločitev. Predvidevam pa, da mu ni lahko, saj ga zanima tako naravoslovje kot družboslovje.« Iz povsem praktičnih razlogov pa se za študij mehatronike na višji strokovni šoli zanima Gregor Gubanec, ki je končal Vegovo v Ljubljani. »Časi so taki, da težko dobiš službo. Zato sem se odločil za študij, namesto da bi dve leti samo iskal službo,« je pojasnil.

Dogajanje na informativnem dnevu na Esic Kranj so prihodnji dijaki lahko spremljali tudi prek neposrednega prenosa na spletni strani šole. Ne glede na to se je v športni dvorani, kjer je prihodnje dijake najprej nagovoril ravnatelj Jurij Šink, zbralo precej devetošolcev in njihovih staršev. Med njimi je bila tudi Virgjina Drejta, ki je spremljala hčerko. »Strinjam se z ravnateljem, ki je rekel, da v šoli vlada sproščeno ozračje. Šola se mi zdi prijazna, humana. Če otrok v gimnazijskem programu pridobi delovne navade, obenem pa še uživa, zakaj pa ne,« je strnila svoje vtise. Prav sproščeno in prijetno ozračje v šoli je po besedah ravnatelja najpogostejši razlog, da bi se njihovi sedanji in nekdanji dijaki znova odločili za vpis v ta program. Na drugem mestu, je še pokazala raziskava, ki so jo opravili med dijaki, pa je napovedano spraševanje. Bolj kot to, kaj imajo o programu povedati profesorji, je Patricijo Ambrož, ki razmišlja o vpisu v program mednarodne mature na kranjski gimnaziji, zanimalo mnenje dijakov. »O samem programu namreč že veliko vem, zdaj pa bi rada še od dijakov izvedela, ali je vredno.« Jure Mubi pa nam je zaupal, da si je prišel ogledat, kako poteka delo v programu mednarodne mature, nato pa bo skupaj s starši sprejel dokončno odločitev. Upa namreč, da bi bila to lahko dobra odskočna deska za študij v tujini.

Pri predstavitvi fakultete so se kar najbolj poskušali potruditi tudi profesorji in študenti kranjske fakultete za organizacijske vede. Bodočim študentom je dekan Marko Ferjan razložil, da se je način dela v zadnjih letih precej spremenil. »Včasih smo študentje dobili žulje od zapiskov. Danes je povsem drugače, uvajamo aktivne metode dela, da bi študente ustrezno usposobili za nastop na trgu dela.« Saro Škraba, ki je bila v letošnjem študijskem letu vpisana na fakulteto za družbene vede, jim je uspelo navdušiti. »Način izobraževanja na fakulteti za družbene vede mi ni ustrezal, zato bomo zdaj mogoče poskusila na tej fakulteti, saj se mi zdi, da ponuja zanimiv in pester študij,« je razmišljala. »Zaenkrat se nam zdi v redu,« pa sta predstavitev fakultete komentirala Žaklina in Rudi Petelinek, ki sta hčer Saro pripeljala na informativni dan iz Celja. Kljub temu, sta še dodala, bodo končno odločitev sprejeli šele potem, ko si bodo ogledali še dve fakulteti v Ljubljani.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / četrtek, 2. julij 2009 / 07:00

Srečanje protifašistov nad Železno Kaplo

Na Peršmanovi domačiji v Podpeci nad Železno Kaplo je bilo v nedeljo doslej največje srečanje koroških partizanov in protifašistov z obeh strani meje.

Objavljeno na isti dan


Splošno / petek, 29. december 2006 / 06:00

Komentar: Drugi spol

Po noveli volilnega zakona je morala biti na kandidatnih listah za letošnje lokalne volitve zagotovljena 20-odstotna zastopanost drugega spola, ob parlamentarnih leta 2008 pa naj bi bila...

GG Plus / petek, 29. december 2006 / 06:00

Sedmica: Meka črnih gradenj

Agonija družine Strojan je, vsaj za zdaj, končana. Država jim je najprej porušila streho nad glavo, takoj za tem pa jih je sprejela v svoje naročje in jih preselila v Roje, v enonadstr...

GG Plus / petek, 29. december 2006 / 06:00

Orkester je škofjeloški pušeljc

Dalmatinec Ivo Gulič, rojen leta 1935 v Sinju v Dalmaciji, je prevzel vodenje škofjeloškega pihalnega orkestra leta 1957. Pretekli teden se je legendarni "barba" kot kapelnik uradno poslovil od njega.

GG Plus / petek, 29. december 2006 / 06:00

Med sosedi

Železna Kapla na avstrijski strani mejnega prehoda Jezerski Vrh je v nedeljo, 24. decembra, spokojna pričakovala sveti večer. Gostinski lokali so bili večinoma zaprti, le trg in o...

GG Plus / petek, 29. december 2006 / 06:00

Reci mi kar Ana

Nasilje je bilo del mojega življenja