Obiskali evropske institucije
Dijaki Gimnazije Škofja Loka so januarja obiskali Bruselj in Strasbourg oziroma evropske institucije, kjer so sodelovali tudi v različnih debatah z vrstniki iz vseh držav EU.
Škofja Loka - Pred dobrim tednom so se dijaki Gimnazije Škofja Loka vrnili s strokovne ekskurzije v Bruselj in Strasbourg. Učenci evropskega oddelka so se udeležili kviza Eurošola, ki ga organizira Evropski parlament, kot najboljši v Sloveniji pa so za nagrado lahko sodelovali pri razpravah v evropskem parlamentu. »Na naša vprašanja o prihodnosti evra in Evropske unije je odgovarjal novi predsednik evropskega parlamenta Martin Schulz,« je povedala Tina Gartner, na vprašanje, ali so jih odgovori zadovoljili, pa Lia Tomat odgovori: »Odgovori so bili zelo dolgi in diplomatski, v stilu upamo na najboljše, delamo vse, kar je v naši moči in podobno.«
Obisk Bruslja in Strasbourga je marsikateremu loškemu gimnazijcu odprl oči. Da se ne želijo nikoli spustiti v politiko (»Ves dan sedenja – dolgčas,« pravi Lia) oziroma so dobili motivacijo, da pridobijo še več znanja iz čim večjega števila jezikov (»Slovenski uradnik Rok Koželj obvlada šest ali sedem jezikov. Vsem je odgovarjal v njihovem domačem jeziku,« pravi Tina) ali pa bi marsikdo kar ostal v Bruslju (»Razlog so dobre plače,« pojasnita).
Nekajdnevna ekskurzija je poleg obiska evropskih institucij v obeh mestih vključevala še obisk Napoleonovega Waterloooja in Luksemburga, pa tudi projektno delo s spoznavanjem skupnih problemov evropskih vrstnikov, o katerih so tudi glasovali v veliki dvorani evropskega parlamenta. Gimnazijci (iz vse Evrope) danes vedo, zakaj se Škotska ne odcepi od Anglije, zakaj v EU (najbrž) Srbije ne bodo vključili prej kot Kosova in tudi zakaj Grčije ne vržejo iz Evropske skupnosti. To je praktično znanje, sami pa so opazili, da sta Bruselj in Luksemburg izredno uradniški mesti, tudi nekoliko zanemarjeni, medtem ko je Strasbourg lep in turistično zanimiv.
In zabava? »Bolj malo smo je imeli, vendar je bilo, če odštejem sedenje in zgolj poslušanje, tudi zanimivo,« pravi Lia in doda: »Pri pouku je bolj zanimivo in sproščeno, več lahko sodelujemo.« »Mednarodne ekskurzije in izmenjave so med najmočnejšimi razlogi za vpis v evropski oddelek. Učimo se tuje jezike, spoznavamo nove kulture in ljudi, opazujemo znamenitosti, se tudi zabavamo, razred je po vsaki takšni izkušnji bolj povezan,« pa doda Tina.