Zlorabe največkrat v krogu družine
Začela se je kampanja ozaveščanja o spolnih zlorabah otrok.
Kranj - Ministrstvo za notranje zadeve in policija sta v sodelovanju z nevladnimi organizacijami pripravila kampanjo, namenjeno ozaveščanju o spolnih zlorabah otrok. Gre za področje kriminalitete, ki nikogar ne pusti neprizadetega, saj je to eno najbolj sprevrženih človekovih dejanj. Pomembno je, da se naša družba zave te problematike in se aktivno vključi v njeno reševanje, zato moramo o tem govoriti na glas, opazovati otroke, jim ustrezno pomagati in jih zaščititi.
Letošnja kampanja je v prvi vrsti namenjena osnovnošolcem. Z njo želi ministrstvo povedati, kdaj dotiki ali ravnanja njihovih bližnjih postanejo zloraba in kako morajo ravnati v takih primerih. Zlorabe se lahko ustavijo le z razkritjem, zato je treba poklicati policijo na 113, saj bo ta preiskala dejanje in otroka zaščitila, poudarjajo na notranjem ministrstvu ob začetku kampanje.
Večinoma do spolnega nasilja nad otroki prihaja v krogu družine, v okolju, ki mu otroci najbolj zaupajo in kjer družba spoštuje eno temeljnih vrednot, to je zasebnost posameznic in posameznikov, odraslih in otrok. To pomeni, da v to zasebnost država lahko posega samo izjemoma. Nasilje nad otroki je taka izjema, saj brutalno posega v otrokovo dostojanstvo in telesno nedotakljivost in lahko zaznamuje celotno življenjsko obdobje. V lanskem letu je slovenska policija obravnavala kar 244 primerov kaznivega dejanja spolnega napada na osebo, mlajšo od petnajst let.
Policija je sicer v zadnjih letih na tem področju opravila precej dela. Največ je bilo narejenega z izobraževanjem, s sistemskimi ukrepi in s predlogi za multidisciplinarni pristop. Vendar na notranjem ministrstvu ocenjujejo, da ni dovolj, da policija učinkovito preganja storilce tovrstnih kaznivih dejanj, temveč da se je treba še bolj angažirati s preventivnimi akcijami. V okviru kampanje so pripravili tudi televizijski in radijski spot, plakate in zloženke.