Zdravnica Urška Bricelj se na reševanja odpravlja s polno torbo prve pomoči, saj poleg poškodovanih oskrbuje tudi obolele planince. / Foto: Gorazd Kavčič

Tudi v gore vzemimo zdravila

Pred odhodom v gore je treba pomisliti na svoje kronične bolezni in druge težave z zdravjem ter predvideti morebitna akutna poslabšanja, zato je poleg kompleta prve pomoči treba imeti s seboj tudi zdravila.

Kranj – Poletje v hribe in gore zvabi mnoge, ki imajo različne težave z zdravjem in na pot odidejo slabo telesno pripravljeni. Tako skoraj ni dneva, ko ne bi poročali o reševanju obolelih, ki se jim je v hribih zdravstveno stanje poslabšalo.

Tudi v zadnjih dneh so iz centra za obveščanje RS poročali o kar nekaj primerih, ko so morali posredovati gorski reševalci in obolele oskrbovali že na kraju nesreče, nato pa so jih s helikopterjem odpeljali v bolnišnico. Strokovnjaki ob tem opozarjajo, da je treba biti za pot v gore tako telesno kot psihično pripravljen, prav tako se na pot ne smemo podajati sami.

»Čeprav v primeru nesreče v gorah najprej pomislimo na poškodbe, so pomemben dejavnik tudi druga bolezenska stanja. Za odhod v gore je treba poznati svoje bolezni in predvideti morebitna akutna poslabšanja,« opozarja zdravnica v jeseniški bolnišnici Urška Bricelj in dodaja, naj imajo kronični bolniki in alergiki pri sebi vedno zdravila, vsi planinci pa naj se v gore odpravljajo s kompletom prve pomoči. Ta mora vsebovati vsaj enega do dva para rokavic, prvi povoj, večji in manjši raztegljivi povoj, obliže, sterilno gazo, samolepilni trak, trikotno ruto, škarje in nož, protibolečinsko zdravilo in termalno folijo. Kot tudi pojasnjuje Bricljeva, se zdravniki pri bolnikih v gorah največkrat srečajo s sladkorno boleznijo in alergičnimi stanji, pogosto pa pomagajo tudi srčnim bolnikom.

Ker so gore kraj, kjer se vreme lahko zelo hitro spremeni, tam še hitreje pride do podhladitev, pa tudi do telesnih poškodb, nevarnost pa so različni piki, tudi piki kač. Zato je pomembno imeti s seboj tudi mobilni telefon, s katerim lahko hitro pokličemo pomoč. V Sloveniji kličemo na številko 112, v Italiji tudi na številko 118, v Avstriji pa poleg 112 uporabljamo še številko 140.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / sreda, 21. december 2011 / 07:00

Izdelki, ki navdušujejo

Šenčur - V Muzeju občine Šenčur so prvi decembrski torek odprli razstavo Sklenimo leto - razstavo likovnih del in izdelkov iz gline ter voščilnic za božično novoletne praznike, ki so jih u...

Objavljeno na isti dan


Kronika / ponedeljek, 9. november 2009 / 07:00

Zagorela kuhinjska oprema

Lesce - V torek okoli 15. ure se je 41-letni Leščan v kuhinji svojega stanovanja namenil zakuriti v peči. S kurilnim oljem je polil iverne plošče v kurišču peči, pri vžigu pa je...

Železniki / ponedeljek, 9. november 2009 / 07:00

Svetniki zavrnili program varnosti

Občinski program varnosti nameravajo v Železnikih dopolniti s konkretnejšimi rešitvami.

Gorenjska / ponedeljek, 9. november 2009 / 07:00

Le za kanalizacijo in vodovod

V Občini Gorenja vas-Poljane bodo v prihodnjih letih za ureditev kanalizacije, vodovoda in čistilnih naprav namenili po 2,7 milijona evrov.

Žiri / ponedeljek, 9. november 2009 / 07:00

Prvim Visoko, drugim Kašča

Občini Žiri in Gorenja vas-Poljane sta poračunali lastniške deleže v dveh pomembnih objektih na Škofjeloškem.

Škofja Loka / ponedeljek, 9. november 2009 / 07:00

Priznanja za najlepše okrašene stavbe

Skupina za lepšo Loko je podelila priznanja tistim, ki so po izboru ocenjevalne komisije najlepše uredili svoje domove in druge stavbe v mestu in okolici.