Na pot le naspani
Spanje je edini učinkoviti ukrep proti zaspanosti za volanom, voznik se je dolžan na pot vedno odpraviti spočit in naspan, pred odhodom na daljšo pot pa se je treba pozanimati tudi o krajih za počitek.
Čeprav zaspanost za volanom ni definirana kot povzročitelj prometnih nezgod, je povezana z okoli dvajsetimi odstotki vseh nesreč na cestah in je eden glavnih vzrokov prometnih nezgod s smrtnim izidom, posebej na avtocestah.
Kranj – Marsikdo si po napornem delovnem tednu ali dnevu želi čim hitreje priti na počitniški cilj, ob tem pa se šele med vožnjo zave, da je utrujen in zaspan.
V času počitnikovanj in letnih dopustov je šoferjev, ki so neprespani od mrzličnih priprav dopustovanje, še več, zato so v Javni agenciji za varnost prometa pripravili nekaj nasvetov za voznike, ki se odpravljajo na pot.
Eden najbolj pomembnih je, da se je pred potjo treba naspati, če je le mogoče, pa se je treba izogibati vožnje ponoči. Ko so odpravite na pot, je treba narediti načrt poti, se redno ustavljati in biti pozoren na znake zaspanosti. Ti so: zehanje, pekoče oči, pogosto mežikanje, nezmožnost izostritve ali dvojni vid, težko držanje odprtih oči in nezmožnost preprečitve zapiranja vek, kinkanje, občutenje izgube pozornosti, občutek manjše sposobnosti reagiranja, izgubljanje smeri vožnje, nezmožnost spomniti se, kje smo se vozili zadnjih nekaj kilometrov, pa tudi drsenje v drug vozni pas ali robnik.
Da bi vse to pred odhodom na pot preprečili, je pomembno, da se noč pred vožnjo dobro naspite in ne vstajajte prezgodaj. Če na poti začutite utrujenost, se je treba ustaviti in malo zadremati. Ob tem je treba upoštevati tudi nasvet strokovnjakov ter se izogibati vožnji med polnočjo in šesto uro zjutraj, ampak voziti v času, ko bi normalno bili budni.
Veliko bolje je, če potujete v družbi in počitek načrtujete vsaki dve uri. Če je možno, utrujeni prepustite volan komu drugemu. Če mislite, da potrebujete dremež, ne čakajte. Najdite prvo varno mesto, ustavite, presedite se na potniški sedež in zaspite za dvajset minut. Nato stopite z avta in se malo sprehodite. Prav tako se je treba izogibati jemanju zdravil in pitja alkohola, saj oboje povzroča še večjo utrujenost. Ker kofein pomaga le kratek čas, ga je bolje združiti vsaj s kratkim dremežem. Pred potovanjem ne jejte preveč, pijte pa veliko vode.