Dupličani zahtevajo čist zrak
Krajani Duplice so ogorčeni nad odločitvijo ministrstva, da podjetju Tisa izda okoljevarstveno dovoljenje.
Duplica - Kamniško podjetje Tisa (nekdanja Piroliza), ki v prostorih nekdanjega Stola predeluje odpadke oz. zažiga lesno biomaso, okoliškim krajanom življenje greni že skoraj desetletje. Zadušljiv zrak in črn dim se pogosto, predvsem ponoči in ob dela prostih dnevih, kljub uradno nesporni dejavnosti vali iz dimnika, se lepi na balkone ter vrtove in po besedah okoliških krajanov onemogoča normalno dihanje in življenje. Tako krajani kot občina so pristojnim inštitucijam poslali že vrsto pritožb in dokaznih materialov o neprimernem delovanju podjetja, a sprememb na bolje ni. Še več – Agencija RS za okolje je pred dvema mesecema Tisi, d. o. o., izdala okoljevarstveno dovoljenje in pred dnevi še zavrnila pritožbo občine, ker naj ne bi bila stranka v postopku.
Ogorčeni krajani Duplice, Šmarce in Volčjega Potoka so svoje nestrinjanje izrazili na zboru krajanov, ki pa se ga vabljeni predstavniki podjetja Tisa, ki ga vodi Milan Šercer, niso udeležili. Največ očitkov so bili tako deležni direktor Agencije RS za okolje Silvo Žlebir in namestnica glavne inšpektorice RS za okolje in prostor Tatjana Bernik, saj so občani skupaj z županom Antonom Tonetom Smolnikarjem prepričani, da v Tisi zažigajo tudi plastiko, kovine, barvan in lepljen les in vrsto drugih neprimernih in zdravju škodljivih materialov. Kot dokaz občina navaja meritve onesnaženosti zraka, ki jih je pred dobrim letom in pol izvedla Agencija RS za okolje in prostor. V 107 dneh, kolikor so trajale meritve, povprečna urna koncentracija le v 24 dneh ni presegla mejne vrednosti koncentracije prašnih delcev. A država vztraja, da podlag za sankcije nima in da je bilo okoljevarstveno dovoljenje napačno razumljeno. Vlada je pred mesecem dni sprejela uredbo, ki podjetjem s kurilnimi napravami, kakršno imajo tudi v Tisi, nalaga stalne meritve emisij, a je prehodni rok dolg kar tri leta. »Tako dolgo ne bomo čakali! V bližini sta vrtec in šola, ljudje so bolni, brez energije, ponoči ne moremo spati in dihati,« je bilo le nekaj argumentov razgretih in obupanih občanov.
»Želimo čisto okolje in ne bomo sužnji kapitala! Naš namen ni ukiniti sporne naprave, zahtevamo pa, da deluje po predpisih. Obljubam preprosto ne verjamemo več,« je povzel župan, ki kot najbolj sporno v okoljevarstvenem dovoljenju navaja možnost predelave 'drugih tovrstnih odpadkov', kjer pa je lahko skrito marsikaj. Nekaj upanja je občanom vlila varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek Travnik, tudi Kamničanka, ki je zbrane pozvala, naj se tudi uradno obrnejo nanjo, saj jim je kršena pravica do zdravega okolja.