Spopadi na štadionu in v družbi

Z nogometom si v mladosti nisva bila ravno blizu. Vzgojen sem bil v precej slovenskem tipu navijaštva. Se pravi za hokej in alpske smučarje. Bolj natančno – za Jesenice in Bojana Križaja. Vmes je bila še Planica, to pa je bilo tudi vse. Kasneje v športu nikoli nisem postal navdušen navijač. Na prvi resni nogometni štadion River Plate sem šel šele konec osemdesetih let, ko sem živel v Argentini, pa še to zato, ker je bil na njem koncert v organizaciji Amnesty International, na katerem je med drugimi nastopil tudi Bruce Springsteen. Potem se je začela usoda poigravati z mano. Najprej tako, da sem spo­znal Juana Vasleta, in nato, da sem moral v službi pisarno deliti s Petrom Božičem. Naveza Vasle–Božič me je vpeljala v čudežni svet nogometa, kar me je zdaj pripeljalo do tega, da imam na hrbtni strani telefona Messijevo fotografijo in znak FC Barcelone, ampak zato, ker sem ga podedoval od mlajše hčerke.

Nogomet me je začel zanimati predvsem kot družbeni fenomen. Dejstvo je, da je to edini šport, ki je sposoben zaustaviti svet ali pa zanetiti vojno. Tako kot sta jo leta 1969 zanetila Honduras in Salvador.

Na dan, ko je predsednik Borut Pahor objavil, da bo volitve razpisal za 13. julija, sem zvečer v ljubljanski Drami slišal zanimiv komentar enega od nekdanjih slovenskih sodnikov, ki je dejal: »Moraš biti pa res brez posluha, da volitve razpišeš na dan finala svetovnega nogometnega prvenstva«. Vsi slovenski politični spopadi so namreč drobtinice v primerjavi s spopadi, ki so se prejšnji teden začeli v Braziliji. Ne počitnice, finale je tisto, zaradi katerega bi bilo smiselno prestaviti datum volitev. V mesecu dni se bodo strasti razvnele do konca, nogomet pa bo razkril tudi kaj takega, kar nam ne bo ravno všeč. Čeprav Slovenije na prvenstvu ni, je v okviru priprav nanj del naših argentinskih rojakov na prijateljski tekmi med Slovenijo in Argentino že poskrbel za neprijetno presenečenje. Med tekmo so razvili ogromno domobransko zastavo in se pri tem niso ozirali na to, da FIFA ne dopušča izrabljanja tekmovanj na nogometnih stadionih za sporočanje političnih izjav in sporočil. Ampak njihova akcija je dosegla le slovensko javnost, ki se zdaj zgraža nad tem, da nekdo ne priznava samostojne Slovenije in njene zastave. Svetovni mediji se s tem ne ukvarjajo. Za njih je bil pomembnejši transparent, ki so ga pred tekmo razvili argentinski nogometaši in sporočili, da so Malvini (se pravi Falklandi) argentinski, čeprav so v resnici del Velike Britanije. Slovenski navijači z napačno zastavo so verjetno pozabili, da je FIFA pred kratkim kaznovala hrvaškega nogometaša Josipa Šimunića. Slednji si bo za vekomaj zapomnil, da navijačev ni dobro spodbujati z geslom »Za dom spremni«, čeprav so ga v Avstraliji njegovi starši vzgajali, da gre pri tem za izraz najglobljih domovinskih čustev.

Eno je namreč tista vzgoja, ki so nam jo skozi življenje poklonili naši starši, drugo pa nam vsakodnevno poklanja družba tudi s pomočjo nogometa.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Bled / petek, 30. junij 2017 / 21:53

Odličnjake sprejel župan

Bled – Ob koncu šolskega leta je župan Janez Fajfar v prostorih Občine Bled sprejel učence, ki so v vseh razredih osnovne šole dosegli odličen uspeh. V šolskem letu 2016/2017 je deveti razred Osnov...

Objavljeno na isti dan


Nasveti / ponedeljek, 25. junij 2007 / 07:00

Vročina

Ker v toplem okolju telo s potenjem izgublja veliko vode, je pomembno, da popijemo dovolj tekočine, alkoholu in težki hrani pa naj bi se v vročini izogibali. Na...

Splošno / ponedeljek, 25. junij 2007 / 07:00

Občina Sevnica

Na stičišču krajin, gradov in narave

Splošno / ponedeljek, 25. junij 2007 / 07:00

Aktiven obisk v dolenjski prestolnici in okolici

"Tiha in nema se vije krog mesta in ga objema kot ljubica zvesta ..." je pred več kot sto leti zapisal poet Dragotin Kette v svoji pesmi Krka. Res je posebno romantičen ogled Novega mest...

Splošno / ponedeljek, 25. junij 2007 / 07:00

Spoznajmo naravo in zdravje Dolenjskih Toplic

Ob doživljanju kulturne dediščine na območju Dolenjskih Toplic najdemo veliko idej za krepitev zdravja, aktivno preživljanje obiska ter kulturno-naravoslovno izobraževanje.

Splošno / ponedeljek, 25. junij 2007 / 07:00

Krka - modra žila Dolenjske

Ko se voziš skozi dolino Krke, ko se kot kolesar, ribič, na splavu ali po uživanju v zidanici spustiš ob njeno bujno zelene bregove, spoznavaš vse obraze Dolenjske.