Odprtja razstave ob devetdesetletnici prvega državnega rekorda se je udeležil tudi Jože Šlibar, na sliki z Marjanom Pavliho, predsednikom SSK Bohinj.

Od Pogačarja do Kranjca

V Bohinju se spominjajo devetdeset let od prvega državnega rekorda v smučarskih skokih. Jože Pogačar je leta 1921 na skakalnici na pobočjih Koble skočil devet metrov. Danes odprtje novih plastičnih skakalnic na Poljah.

Bohinjska Bistrica – Letos mineva devetdeset let od prvega slovenskega državnega rekorda v skokih na smučeh. Začetniki smučarskih skokov so bili Norvežani, uradni začetki tega športa v Sloveniji pa segajo v Bohinj, na Žižkovo skakalnico pod vasjo Ravne. Leta 1921 je Jože Pogačar na njej skočil devet metrov, kar je prvi uradni državni rekord. Ob obletnici so v SSK Bohinj pripravili razstavo, katere odprtje je bilo v torek v Kulturnem domu Joža Ažmana v Bohinjski Bistrici.

»Skok Jožeta Pogačarja je bil podvig, saj so bile razmere povsem neprimerljive z današnjimi. Ti fantje so bili heroji,« je o rekordu na prvi skakalnici v takratni Jugoslaviji povedal Marjan Pavliha, predsednik SSK Bohinj, o razstavi pa dodal: »Prikazuje zgodovino smučarskih skokov v Sloveniji, od Bohinja do Planice, razvoj svetovnega in prej jugoslovanskega, sedaj pa slovenskega rekorda. Njegov sedanji lastnik je z 232 metri Robert Kranjec. Razstavo bomo selili na več lokacij po občini. Upam, da si jo bodo občani ogledali v velikem številu, še bolj spoznali svojo zgodovino in bili nanjo še bolj ponosni. V Bohinju, zibelki nordijskega smučanja, imamo kaj za pokazati.« Na odprtju razstave ni bilo predstavnikov Smučarske zveze Slovenije, prišel pa je Jože Šlibar, edini Slovenec, ki je bil lastnik svetovnega rekorda. Februarja 1961 je na letalnici Heinija Klopferja v Oberstdorfu postavil svetovni rekord 141 metrov. »Rekord mi veliko pomeni in mi je spremenil življenje. Tega skoka ne sanjam, se ga pa velikokrat spomnim. Tudi vsakokrat, ko me kdo vpraša za telefonsko številko. Je namreč v znamenju številk 141,« je dejal Jože Šlibar. Na skakalnici v Bohinju ni skakal, ker tekem v njegovih letih ni bilo. V štiridesetih letih prejšnjega stoletja so se skoki preselili v Planico.

Se pa v zadnjih letih v Bohinju znova kaže velik napredek v tem športu. Pred dobrimi dvanajstimi leti je bil ustanovljen SSK Bohinj, pod vodstvom trenerja Branka Iskre mladi dosegajo dobre rezultate, velik premik pa je tudi na področju infrastrukture. Danes, 27. avgusta, bodo odprli prve plastične skakalnice na Poljah, kjer je bila leta 1929 dograjena Hansenova skakalnica. Ob tem bodo tekme mlajših kategorij in veteranov na skakalnicah s K-točko 10, 15 in 30 m. Prireditev se bo s poskusno serijo začela ob 14.30.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Mirko Cuderman,

dirigent in muzikolog

Objavljeno na isti dan


GG Plus / ponedeljek, 27. januar 2014 / 16:05

Trpela je v dveh partnerskih zvezah

Nataša se je že v otroštvu počutila kot izgubljenka, življenje pa jo je preizkušalo tudi v dveh nasilnih partnerskih zvezah. V varni hiši je našla moč, da zaživi samostojno in brez nasilja.

GG Plus / ponedeljek, 27. januar 2014 / 16:04

Osmisliti lastno temo

V petek, zadnji dan januarja, bo na Loškem odru v Škofji Loki predstava Vinka Möderndorferja Ničesar ne obžalujem, v kateri igralka Metka Pavšič prepričljivo odigra več zelo različnih ženskih likov in...

Kamnik / ponedeljek, 27. januar 2014 / 16:01

Kip usnjarja talca se vrača

Občina Kamnik bo postavila repliko kipa usnjarja talca v naravni velikosti, ki je pred petnajstimi leti izginil ob gradnji soseske Mali grad.

Kranj / ponedeljek, 27. januar 2014 / 15:59

Slovenski vojak ranjen v Afganistanu

Kranj – V Afganistanu je bil pri opravljanju nalog ranjen slovenski vojak. Ranjen je bil v nogo, prepeljali so ga v bolnišnico, mu oskrbeli rano in ni v smrtni nevarnosti.

Bled / ponedeljek, 27. januar 2014 / 15:58

Streha je bila nevarna za voznike

Na Mrakovi domačiji na Rečici v teh dneh obnavljajo ostrešje na gospodarskem poslopju, saj je zaradi dotrajanosti že dlje časa predstavljalo nevarnost za promet na Kolodvorski cesti.