![](/images/20110805/308059988-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Festival Radovljica spet doma
Z nastopom nemškega vokalnega ansambla Die Singphoniker se bo v soboto v Radovljiški graščini začel 29. Festival Radovljica.
Odkar je v nedeljo radovljiški župan Ciril Globočnik gospe Mariji Kolar v hrambo predal zastavo Radovljice, na drog pa so dvignili festivalsko zastavo in s tem simbolično odprli festival, je Radovljica v teh dneh le še v pričakovanju pravega, glasbenega začetka. Med 6. in 23. avgustom se bo v Radovljiški graščini in cerkvi sv. Petra v Radovljici zvrstilo deset koncertov, kot že po tradiciji pa bodo poslušalci en koncert spremljali v Velesovem pri Cerkljah, kjer bo koncert zazvenel s pomočjo veličastnih orgel v cerkvi Marijinega oznanjenja. Glasbeniki iz Nemčije, Francije, Finske, Švedske, Norveške, Velike Britanije, Italije, Španije in Slovenije bodo izvajali glasbo od srednjega veka do sodobnosti. Jutri, v soboto, bo festival odprl nemški vokalni ansambel Die Singphoniker, ki bo izvajal večglasne pesmi za moške glasove Franza Schuberta. Skladbe se po prefinjenosti, zrelosti in izrazni moči lahko primerjajo s skladateljevimi godalnimi kvarteti, samospevi in sonatami. V ponedeljek bosta slovenska solistka na kljunasti flavti Mateja Bajt in čembalist Egon Mihajlović izvajala francosko glasbo prvih desetletij 18. stoletja. V programu, ki ga je tudi letos izbral umetniški vodja Domen Marinčič, bo v torek sledil koncert tenorista in igralca Iana Honeymana ter njegovega ansambla Black Narcissus. Stari znanec slovenskega občinstva Gunnar Idenstam bo z violinistko Liso Rydberg igral glasbo Johanna Sebastiana Bacha v slogu švedskih ljudskih godcev.
Eden vrhuncev festivala bo recital legendarnega angleškega kontratenorista Jamesa Bowmana, ki je že več kakor štirideset let eden vodilnih svetovnih kontratenoristov; posveča se operi, oratoriju, sodobni glasbi in solističnim recitalom. V Radovljico se vrača tudi sloviti italijanski ansambel Zefiro z glasbo za pihalni sekstet od Händla do Mozarta. Zanimiv bo nastop Svetlane Makarovič in Milka Lazarja. Umetnika širokega razpona sta moči združila ob novi knjigi Svetlane Makarovič Saga o Hallgerd. Avtorica je Sago o Njalu iz 13. stoletja preoblikovala v sodobno baladno pripoved o pokončni Hallgerd in njenem odnosu do nasilja in hinavščine. Njena odrska interpretacija z glasbo Milka Lazarja za klavikord je močno in nepozabno doživetje.
Festival Radovljica bo potem že tretjič gostoval v Velesovem. Orglavec Yves Rechsteiner in tolkalec Henri-Charles Caget bosta igrala priredbe arij in plesov iz oper Jean-Philippa Rameauja. Na predzadnjem koncertu festivala nas bo španski ansambel Canto Coronato z glasbo z začetka 15. stoletja popeljal s Cipra v Aragonijo, festival bo sklenila uprizoritev krvave zgodbe o renskem zlatu iz staroislandskega epa Edda v izvedbi petčlanskega ansambla Sequentia, ki ga vodi Benjamin Bagby. Gre za najstarejši ohranjeni zapis zgodbe o pohlepu in maščevanju, ki je stoletja navduševala Evropo in po kateri je nastal Wagnerjev Nibelungov prstan.