Zgodbe muzejskih predmetov: Velika majerska krošnja

Julija nas gore začnejo vabiti s posebno močjo in na vrhove se zlivajo množice planincev. Z nahrbtnikom na ramah hodimo po gorskih pašnikih in opazujemo pasoče se krave, se veselimo še ohranjenih pastirskih stanov. Ste ob njih kdaj pomislili na stare čase? So tudi nekdanji obiskovalci planin imeli nahrbtnike?

Za prenašanje tovorov v strmem gorskem svetu so nekdaj uporabljali krošnje. To je leseno ogrodje, na katerega so tovor privezali, nosili pa so ga s pomočjo naramnic na hrbtu. Bile so različno velike in oblikovane primerno uporabi, drugačne za les za kurjavo, za orodje, za manjše in večje tovore. Največje, namenjene za težke tovore, so velike majerske krošnje za prenašanje vsega potrebnega za življenje v planini. Izdelane so iz klanih smrekovih deščic, ki so jih vstavili v paličasto ogrodje, zgornjo in spodnjo polico pa za večjo trdnost povezali z diagonalnimi palicami. Visoke so blizu enega metra in pol metra široke. Z njimi so tovor nosili ne le na hrbtu s pomočjo naramnic, ampak tudi z glavo prek svitka, ki je nameščen pod zgornjo polico. To, menda bolj zdravo obremenitev hrbtenice, so precej opustili v zadnjem stoletju, ko so tovor lahko prepeljali z vozom. Danes v planine vse prepeljejo s traktorji, celo krave.

Malokdo tudi ve, da so se nekdaj bohinjski pastirji in živina pogosto selili, basali s planine na planino, ker so se ravnali po prastarem sistemu večstopenjske planinske paše. O današnji sicer skrčeni večstopenjski planinski paši Agrarne skupnosti Češnjica, Jereka, Podjelje in Koprivnik si lahko preberemo na spletnem portalu Dedi. Vpisana bo tudi v slovenski register Žive dediščine. V Planšarskem muzeju v stari Fužini lahko vidimo pastirsko krošnjo, jerbas in skrinjico, v katerih so še pred dobre pol stoletja prenašali svoje potrebščine.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / torek, 8. julij 2008 / 07:00

Dvojna zmaga Poljakov

Tekmo celinskega pokala v smučarskih skokih v Kranju je dobil Poljak Maciej Kot pred rojakom Stefanom Hulo. Tretji je bil Primož Pikl, osmi pa Tržičan Mitja Mežnar.

Objavljeno na isti dan


Medvode / petek, 9. februar 2007 / 06:00

Nočni pohod na Grmado

Medvode - Kot vsako leto, je bil tudi letos ob prvi polni luni v januarju, 5. januarja, nočni pohod na Polhograjsko Grmado, ki ga organizira Planinsko društvo Blagajana iz Polhovega Gr...

Medvode / petek, 9. februar 2007 / 06:00

Na Katarini si želijo še več gostov

Katarina je dobila novo turistično brošuro, v kateri je predstavljena predvsem tamkajšnja bogata gostinska ponudba.

Medvode / petek, 9. februar 2007 / 06:00

Cepili bodo v skladu s strokovnimi smernicami

V ZD Medvode proti humanemu papiloma virusu še ne cepijo, saj čakajo na uradne strokovne smernice.

Splošno / petek, 9. februar 2007 / 06:00

Anketa: Država bi morala plačati cepljenje deklet

V tokratni anketi smo naše sogovornike povprašali, kdo bi moral kriti stroške cepljenja deklet z novim cepivom proti raku na materničnem vratu, ki je druga najpogostejša oblika raka med Slove...

Medvode / petek, 9. februar 2007 / 06:00

Nadaljevala se bo gradnja tekaškega centra

Za dokončanje izgradnje Športno rekreacijskega centra v Preski bodo potrebovali še okrog 250 tisoč evrov. Od države jih letos pričakujejo 108 tisoč, a svoj delež bo morala primakniti tudi Občina.