V okolju, ki daje navdih
V Vogljah bodo tudi letos na simpoziju keramike V-oglje v prvi polovici julija ustvarjali mojstri keramike. Obiskali smo jih sredi delovnega vzdušja.
V ateljeju Barbe Štembergar Zupan in Nika Zupana v Vogljah te dni poteka 6. mednarodni simpozij umetniške keramike V-oglje. Dva izmed vodilnih umetnikov keramike pri nas letos gostita šest avtorjev iz šestih držav. Sodelujejo Steve Mattison (Velika Britanija), Gabrielle Kuzsel (Madžarska), Ensar Tagyildiz (Turčija), Danka Perović (Srbija), Hrvoje Dumančić (Hrvaška) in kot gost slovenski umetnik Mitja Klančar. Pisano združbo umetnikov smo v pravem ustvarjalnem razpoloženju obiskali v nedeljo. Hrvat Hrvoje Dumančić iz Zagreba se simpozija udeležuje kot kipar: »V prvi vrsti sem kipar in veliko ustvarjam v bronu in aluminiju, vse bolj pa me zanima tudi keramika. Prepričan sem, da bom tukaj dobil mnogo pomembnih izkušenj vrhunskih avtorjev keramike, upam pa, da jim bom tudi sam lahko vrnil s svojimi kiparskimi izkušnjami. Osrednja figura njegovih skulptur je motiv konja, tokrat pa se je odločil, da bo poskusil eksperimentirati s posušenim konjskim izmetom, kar pri nanašanju glazure na keramiko daje super efekt. Povedal je še, da je pravkar prišel z dvomesečnega bivanja v Franciji, kjer je tudi razstavljal, po nekaj dneh v Vogljah pa bo odšel razstavljat v Ston in kasneje še v London.
V drugem delu »odprtega ateljeja« na vrtu sta ustvarjala mojstra keramike in partnerja Steve Mattison in Gabrielle Kuzsel. »Oba gostitelja in okolje, v katerem delamo, so super. Ta pogled na gore v daljavi mi daje navdih za izdelke iz keramike. Trenutno pripravljam osnovo, potem pa bom izdelal nekaj, kar spominja na gore …,« je povedal Mattison, tudi avtor dveh knjig o različnih tehnikah keramike, medtem pa je Gabrielle s pomočjo kalupov pripravljala male portrete. »Tudi jaz delam osnove iz opeke, v nadaljevanju pa jih bom nadgradila s tekočim porcelanom. Imam idejo dolge ceste, po kateri potuje človeštvo in ima dva konca, preteklost in prihodnost. Na tej poti je tudi moja keramika.« Izjemno zanimivo tehniko pri svojem delu uporablja tudi Ensar Tagyildiz iz Turčije, saj v svoje izdelke vključuje konjsko grivo. Ob organizacijskem delu, v katerem sodeluje cela družina Zupan, ustvarjata Niko in Barba. Medtem ko se slednja posveča izdelkom iz keramike, v katere vključuje les, pa bo Niko ustvarjal keramiko na temo govorice rok in senc. Simpozij bo potekal vse tja do konca prihodnjega tedna, 13. julija pa bo v Vogljah tudi uradni zaključek.