Viski ponudijo samo v Kranju
Mestna občina Kranj sodi med redke občine, kjer strankam in delegacijam za aperitiv ponudijo viski. "Alkohola za reprezentanco ne kupujemo," zagotavljajo v drugih občinah.
Kranj - Pred dnevi so nekateri mediji opozorili, da je kranjski župan Mohor Bogataj letos že trikrat naročil viski za občinsko reprezentanco. »Res je, za reprezentanco kupimo tudi alkoholne pijače. Z njimi postrežemo na sprejemih in prireditvah ter kot aperitive,« je razložila Mendi Kokot iz službe za stike z javnostjo in protokol. V kranjski občini so sicer lani za reprezentanco, kamor sodijo nakupi pijače, hrane, daril, kosil, večerij in drugega, porabili skoraj 105 tisoč evrov (tudi za namene krajevnih skupnosti), letos pa so v ta namen rezervirali 107 tisočakov.
Mestna občina Kranj pa je očitno ena redkih, kjer strankam in delegacijam za aperitiv ponudijo viski. Vsaj tako je mogoče sklepati iz odgovorov na naše povpraševanje po drugih gorenjskih občinah. »Iz naslova reprezentance ne kupujemo alkoholnih pijač, niti z njimi ne strežemo,« zagotavlja Jernej Tavčar iz Občine Škofja Loka. Kot je še pojasnil, poleg brezalkoholnih pijač ob posebnih priložnostih (občinski praznik, novoletno praznovanje, odprtja razstav …) gostom postrežejo z vinom. V lanskem letu so v Škofji Loki za gostinske storitve in protokolarna darila porabili 17 tisoč evrov, letos so zaradi varčevanja ta sredstva znižali za petino.
V Tržiču so lani za reprezentanco in protokol ter poslovna darila porabili 37 tisoč evrov, letos bodo osem tisoč evrov več. »Alkoholnih pijač za postrežbo ne kupujemo,« je zatrdil direktor občinske uprave Drago Zadnikar. Podoben odgovor smo prejeli tudi na Jesenicah, kjer župan, občinska uprava in občinski svetniki za reprezentanco porabijo okoli dvajset tisoč evrov. »Alkoholnih pijač ne kupujemo. Kupimo penino, mogoče štiri, pet steklenic, s katero postrežemo ob podpisih pogodb,« je razložila Božena Ronner, svetovalka župana za občinski svet, protokol in informiranje.
Na turističnem Bledu so za pogostitve ob protokolarnih obiskih lani porabili 6600 evrov (letos načrtujejo 7900 evrov). Kot so pojasnili, z alkoholom na občini ne strežejo, za poslovna darila pa imajo tudi domači borovničevec in slovenska peneča vina, pojasnjujejo. V Železnikih so lani za reprezentanco porabili dobrih pet tisoč evrov, letos pa so županu proračun še bolj oklestili, tako da ima za pogostitve na prireditvah v organizaciji občine na voljo samo okroglih 3500 evrov. »Za reprezentanco ne kupujemo alkoholnih pijač in tudi strežemo ne z njimi,« so nam zagotovili. Podoben odgovor smo prejeli tudi v Cerkljah, kjer za reprezentanco porabijo okoli pet tisoč evrov. »Vendar gre polovico tega denarja za sofinanciranje pogostitev ob kulturnih, športnih in drugih prireditvah. Ob odprtjih novih cest se sicer postreže tudi s šampanjcem, a tedaj za pogostitev poskrbijo vaške skupnosti,« je povedal cerkljanski župan Franc Čebulj.