Jubilejni pohod na Špičasti hrib
Na prvo majsko nedeljo je bil že petindvajseti pohod na Špičasti hrib. "V hribih iščemo zdravje," so povedali Janko, Jože in Vili, redni obiskovalci tega markantnega vrha med Joštom in Mohorjem.
V nedeljo, četrtega maja je bil tradicionalni, letos že petindvajseti pohod na Špičasti hrib v organizaciji posebnega Odbora Krajevne skupnosti Besnica; člani Odbora, približno dvajset jih je, se zberejo prav za ta dogodek, v njem pa so predstavniki vseh društev, ki delujejo v krajevni skupnosti. Špičasti hrib (835 metrov) je markanten vrh med Joštom nad Kranjem in Mohorjem. Z njegovega vrha je lep razgled na okoliške vasi pod njim in po gorenjski ravnini ter na okoliške gore. Dostopen je iz Besnice, po grebenu preko Jošta ali Mohorja in iz škofjeloške smeri preko Križne gore in Čepulj. Na njegov vrh se že dolga leta vzpenjajo planinci in pohodniki v spomin na boj partizanov z okupatorjem februarja leta 1943.
Najprej je pohode organiziralo Športno društvo Partizan Besnica in so se jih udeleževali predvsem športniki. V nedeljo, 6. maja 1984, je bil prvi množični pohod v organizaciji Krajevne skupnosti Besnica, Turističnega društva Besnica, Športnega društva Partizan, Kulturno umetniškega društva Jože Papler in Prostovoljnega gasilskega društva Besnica. Leto prej pa so imeli uvodni pohod »delovne narave«, ki se ga je udeležilo približno trideset pohodnikov. Takrat so postavili klopce in mizo ter vpisno knjigo. Od takrat je vsako prvo nedeljo v mesecu maju organiziran pohod, ki se ga udeležujejo pohodniki iz bližnjih in daljnih krajev. Kroniko skrbno beleži Jože Bešter.
Enega pohoda se v povprečju udeleži približno petsto pohodnikov, na enem od pohodov pa so zabeležili rekordno število pohodnikov, bilo jih je kar okoli osemsto. »Prvo leto vsak pohodnik dobi izkaznico in bronasto medaljo. Za tretji pohod se dobi srebrno, za šesti pohod pa zlato medaljo. Za deseti pohod pohodniki dobijo leseno jabolko oziroma leseno besniško voščenko, za petnajsti pohod voščenko iz medenega testa, za dvajseti pohod leseno voščenko, za petindvajseti pa smo pripravili leseno čutaro,« je povedal član Odbora Mirko Bernik.
Špičasti hrib je postal zanimiv tudi za športnike gorske tekače, ki zadnjih nekaj let organizirajo tek na njegov vrh.