Biti trezen ne pomeni biti brezzvezen
Alkohol je tretji najpogostejši vzrok za obolevnost in umrljivost v Evropi, med mladimi pa celo prvi. Mestna občina Kranj sodeluje v projektu "Alkohol. Odloči se za trezen pogled," ki ga sofinancira Evropska unija. S projektom želijo še posebej ozaveščati mlade.
Škodljiva raba alkohola je velik javno-zdravstveni problem v Sloveniji. Nekaj podatkov Marjetke Hovnik Keršmanc iz Zavoda za zdravstveno varstvo Kranj: kar štirideset odstotkov mladih je v zadnjem letu že bilo opitih. Približno polovica odraslih moških in tretjina žensk se opije vsaj enkrat na leto. Škoda, povezana z alkoholom, se odraža na več načinov: posledica popitega alkohola je 29 nasilnih smrti na leto. Okoli 350 prvih obiskov pri zdravniku na leto je neposredno povezanih z alkoholom. Okoli 39 posameznikov na leto potrka na vrata centra za socialno delo zaradi odvisnosti od alkohola.
Še naprej: preveč popitega alkohola lahko vodi v nedostojno vedenje, povzročanje hrupa, v vandalizem, kazniva dejanja nasilništva. Matjaž Završnik iz Policijske postaje Kranj pravi, da je bilo lani kar 30,93 odstotkov kršitev javnega reda in miru zaradi - pijanosti. Vsak deseti voznik na območju Policijske uprave Kranj je lani vozil vinjen; v povprečju so napihali 1,6 promila.
Matej Košir iz ministrstva za zdravje pravi, da je v Evropi alkohol tretji najpogostejši vzrok za obolevnost in umrljivost, med mladimi pa celo prvi! Podatki kažejo, da je vsaka tretja smrtna žrtev v prometni nesreči na območju Evropske unije povezana z alkoholom. »S strani alkoholne industrije pogosto slišimo, da veliko doprinesejo v bruto družbeni proizvod. Jaz pravim, da bistveno več odnesejo kot doprinesejo,« pravi Košir.
Kranjski župan Damijan Perne pa je izrazil skrb nad dejstvom, da se niža starost, pri kateri otroci prvič pridejo v stik z alkoholom. V povprečju državljan, starejši od 15 let, v enem letu popije 10,3 litra čistega alkohola.
Alkohol. Odloči se za trezen pogled.
ECAT (angleška kratica za projekt Okrepimo skupnost v odgovoru na grožnjo, ki jo predstavlja alkohol) je mednarodni projekt, ki ga sofinancira Evropska unija. Projekt poteka v Sloveniji na območju Mestne občine Kranj. V njem sodeluje šest držav: Avstrija, Belgija (so tudi nosilci projekta), Italija, Nemčija, Slovenija in Velika Britanija. Partner iz Slovenije je Zavod za zdravstveno varstvo Kranj. »Projekt je usmerjen v pripravo in izvajanje usmerjenih preventivnih kampanj za dvig ozaveščenosti prebivalstva. Cilj je povečati učinkovitost alkoholnih preventivnih kampanj s sporočili, posebej oblikovanimi za izbrane ciljne skupine in vključitev kampanj v lokalno alkoholno politiko. Gre za dvoletni program, ki poteka od decembra 2006 in se bo zaključil novembra 2008. Vsaka država je izbrala lokalno okolje za to kampanjo, v Sloveniji je to občina Kranj,« je povedala Marjetka Hovnik Keršmanc, vodja tega projekta v Sloveniji.
Povabilu Zavoda za zdravstveno varstvo Kranj so se odzvali iz Centra za odvisnosti LAS Kranj, Centra za socialno delo Kranj, Dijaškega in študentskega doma Kranj, Ekonomske šole Kranj, Gorenjskih lekarn, Kluba študentov Kranj, Kluba zdravljenih alkoholikov, Kranjskih vrtcev, Mestne občine Kranj, Območno združenje RK Kranj, Policijske postaje Kranj, Psihiatrične bolnišnice Begunje in Zdravstvenega doma Kranj. »Na osnovi hitrega posnetka stanja je bilo kot ključni problem na območju občine Kranj zaznano pitje (zlasti čezmerno pitje) in opijanje med mladimi. Zato so bili kot primarna ciljna skupina za kampanjo izbrani mladi, še posebej dijaki tretjih in četrtih letnikov, ki so že polnoletni in imajo zato dostop do alkohola, kot posredni ciljni skupini pa starši in ponudniki alkoholnih pijač,« je povedala Keršmančeva.
Kampanja že na Tednu mladih
Slovenski slogan kampanje je »Biti trezen ne pomeni biti brezzvezen«, oblikovali so ga dijaki Ekonomske šole Kranj. Slogan skupnega evropskega projekta pa je »Alkohol. Odloči se za trezen pogled.«
Kampanja bo potekala v maju in juniju, v tem sklopu so delavnica za ponudnike alkoholnih pijač (op.: ta je zaradi nezanimanja tistih, ki strežejo alkohol, odpadla), informiranje širše javnosti, stojnica na Maistrovem trgu in delavnica o alkoholu v Gimnaziji Kranj v času Tedna mladih, ki poteka od 9. do 17. maja, ter delavnice o alkoholu v srednjih šolah na območju občine.
Projekt se bo oktobra 2008 zaključil z evropsko konferenco, ki bo namenjena promociji in širjenju koncepta programa v druge države Evropske unije. Izdali bodo tudi priročnik z navodili za snovalce politike in strokovnjake, ki delujejo na področju preventive rabe alkohola. »Končni cilj pa je seveda zmanjšati mladoletniško pitje in zmanjšati tvegano rabo alkohola, zlasti opijanje, med mladimi,« je poudarila Keršmančeva.