Naboji so pripadali oficirju
Sojenje četverici Gorenjcev, obtoženim organizirane preprodaje heroina, se bliža koncu, saj bodo predvidoma ta teden stranke že podale končne besede, sodni senat pa sprejel končno odločitev.
Kranj – Na kranjskem okrožnem sodišču so v petek nadaljevali dokazni postopek zoper Dejana Germa, Ljuba Bremca, Dragana Stojanova in Stanislava Rahneta, ki jim tožilstvo očita storitev kaznivih dejanj neupravičenih proizvodnje in prometa z mamili, za kar jim grozi do petnajst let zapora.
Po zatrjevanju tožilstva naj bi prvoobtoženi Germ, ki sicer očitke iz obtožnice zavrača, od januarja do septembra 2010 organiziral mrežo preprodajalcev prepovedanih drog, večinoma heroina, ki ga je skrival po gozdovih v okolici Valburge, Moš, Rupe pri Kranju in Češnjevka. Soobtoženi naj bi od njega drogo kupovali z namenom nadaljnje preprodaje, Bremec in Stojanov pa sta še obdolžena, da naj bi drogo prodajala tudi odvisnikom, ki so bili v programu metadonskega zdravljenja, kar je po kazenskem zakonu strožje sankcionirano. Domnevne preprodajalce so gorenjski kriminalisti nekaj mesecev tajno opazovali in prisluškovali njihovim telefonskim pogovorom, v zaključni akciji 23. septembra lani pa so na območju Kranja, Radovljice in Jesenic opravili deset hišnih in osebnih preiskav osumljencev. Tedaj so med drugim zasegli okoli 1,2 kilograma konoplje in heroina, snovi za redčenje drog, pripomočke za pakiranje droge, denar in nekaj drugih predmetov sumljivega izvora.
Na petkovi obravnavi se je sodni senat, vodi ga okrožna sodnica Metka Radjenović, seznanil z zapisniki osebnih in hišnih preiskav pri obdolženih, opravljenih v zaključni akciji septembra lani. Policisti razen pri Stojanovu pri nikomur od obdolženih niso našli droge, zato pa pri vsakem po več SIM kartic in mobilnih telefonov, v stanovanjski hiši Dejana Germa pa tudi trinajst 9-milimetrskih nabojev. Kot je pojasnil njegov zagovornik Edvard Bavcon, so naboje našli v hiši oziroma garaži Germovih staršev, ti pa so stanovanjsko hišo kupili od nekdanjega oficirja jugoslovanske vojske, zato so bili naboji najbrž njegovi. Rahnetov zagovornik Dušan Csipoe pa je opozoril, da sta bili osebna in hišna preiskava pri njegovem klientu opravljeni osem mesecev po domnevni storitvi kaznivega dejanja, ki ga Rahnetu očita obtožba, zato se sprašuje, kakšen je namen takšnega dokaza, poleg tega pa v preiskavi niso našli ničesar obremenilnega. Le pri Stojanovu so kriminalisti našli PVC vrečke z neznano prašno snovjo, za katero se je kasneje pokazalo, da gre za heroin.
Odvetnik Bavcon je podvomil tudi o dokazni vrednosti nekaterih videoposnetkov, ki jih je policija posnela med tajnim opazovanjem Dejana Germa: »Na dvanajstih videoposnetkih ni nobenega dokaza v zvezi z obtožbo zoper Germa, če pa tožilstvo pri njih vztraja, predlagam, da si jih ogledamo, tožilka pa naj razloži, kaj posamezni posnetek dokazuje.« Tožilka Marija Marinka Jeraj je odgovorila, da so videoposnetki v sodnem spisu priloga poročilom o tajnem opazovanju, potrjujejo pa navedbe, ki izhajajo iz ugotovitev opazovalcev. »Dokazna ocena obrambe je, da ti posnetki ničesar ne dokazujejo, moja ocena je drugačna,« je dejala.
Sojenje se nadaljuje v četrtek, ko bodo predvidoma na vrsti končni govori, naslednji dan pa tudi razglasitev sodbe.