Parada motociklov je potekala od stare vojašnice čez Spodnji trg na Mestni trg, na čelu pa sta bila v avtomobilu nekdanja zmagovalca Janko Štefe in Aleš Mrzel. / Foto: Tina Dokl

Škofjo Loko spet napolnil vonj po bencinu

Čeprav je od zadnje motociklistične dirke v Škofji Loki minilo že pol stoletja, pa so številni obiskovalci sobotnega Dneva loških dirk dokaz, da ena najbolj spektakularnih loških prireditev ni pozabljena in da so športi z vonjem po bencinu in njihovi junaki še vedno priljubljeni.

Škofja Loka – Zamisel za Dan loških dirk se je lani pozno jeseni porodila med peščico motorističnih navdušencev, zaključila pa minulo soboto z zanimivo prireditvijo.

Tako so se motoristi s svojimi jeklenimi konjički od blizu in tudi od malo dlje že zjutraj začeli zbirati na parkirišču nekdanje vojašnice, kamor so že kmalu začeli prihajati tudi ljubitelji motorjev in vonja po bencinu.

V koloni se je nato parada motociklov začela pomikati od vojašnice ter čez Spodnji trg do Trga pod gradom in Mestnega trga. Vsepovsod ob cesti so jih pozdravljali obiskovalci. Prišlo jih je toliko, kot jih v Škofji Loki že dolgo ne pomnijo. Vsi so želeli videti nekdanje tekmovalne motorje, ki so že od sredine prejšnjega tedna krasili panoje na Mestnem trgu, v soboto pa so privlačno razstavo s posnetki nekdanjih dirk odprli tudi v Sokolskem domu.

»Naše mesto praznuje že ves mesec, saj 1050 let ni kar tako. Veliko vzrokov imamo za praznovanje, saj imamo bogato zgodovino, lepo ohranjeno kulturo dediščino, predvsem pa imamo odlične odnose med someščani. Z ogromno zavzetosti, delavnosti in včasih tudi trme, predvsem pa povezanosti je moč ogromno premakniti. In to lahko rečem tudi za organizatorje loških dirk,« je na slavnostni akademiji povedal domači župan Tine Radinja in poudaril, da so tri desetletja prirejanja dirk pomemben del loške zgodovine. »Srčna zahvala vsem, ki ste vložili več mesecev dela za to, da danes lahko podoživljamo tisti občutek bencina v zraku, ki ga je Loka takrat doživela,« je še dodal župan Radinja in spomnil tudi na izdajo knjige Bencin, stotinke in pogum ter na priložnostne razstave, ki so tako na Mestnem trgu, Pr' Pepet kot v Sokolskem domu, ogledati pa si jih je mogoče še do 23. julija.

Država brez dirkališča

Zbranim na akademiji je v imenu Avto-moto zveze Slovenije spregovoril vodja področja Varna mobilnost Erik Logar in povedal, da je velika množica na sobotni prireditvi le nova potrditev, da so dirke pri nas še vedno priljubljene, žal pa nimamo primernega dirkališča. »Smo oaza v Evropi brez dirkališča, kot kaže, pa bo tako še ostalo. Vseeno moramo krepiti zavedanje o naši tehniški dediščini, dokaz tega pa so tudi dirke, ki smo jih prirejali po Sloveniji. Slovenci smo bili vedno podporniki bencinskih športov in želja vseh nas je, da bi se tudi naši zanamci spominjali tega, kakšen pečat smo pustili,« je poudaril Erik Logar.

O zgodovini Motociklističnega fiskulturnega društva Lubnik Škofja Loka, ki je skrbelo za organizacijo, izvedbo in izpeljavo motociklističnih dirk v Škofji Loki, je nato spregovoril sedanji predsednik Avto-moto društva Škofja Loka Alojz Križaj, prav tako pa je spomine na dirke v imenu organizacijskega odbora Dneva loških dirk obujal njegov član Primož Jurman. Poleg njega so v bili v organizacijskem odboru še Frenk in Barbara Pintar ter Slavc Drnovšček in Neža Tomšič.

Predsednik Frenk Pintar je nato podelili spominske plakete, ki so jih najprej prejeli nekdanji zmagovalce Nagrade Loke: Jože Bernetič - Pepi, Edvard Čuden, Aleš Mrzel in Janko Štefe, nato pa še loški dirkači, ki so mednarodno osvajali lepe uspehe: Edo Dolenc, Roman Jelovčan, Milan Štibilj, Jure Štibilj in Boštjan Pintar.

Med zbranimi na slovesnosti so bili tudi nekdanji tekmovalci, ki so Slovenijo zastopali v svetu motociklizma: Peter Verbič, Peter Seljak, Igor Jerman, Marko Jerman, Silvo Habat in Milan Špendal.

Za konec je vse skupaj iz Nove Zelandije prek video povezave pozdravil še 86-letni Ginger Molloy, večkratni zmagovalec Nagrade Loke in absolutni rekorder proge v Škofji Loki ter drugouvrščeni v svetovnem prvenstvu razreda 500 kubičnih centimetrov v sezoni 1970.

Za prijetno druženje je s kitaro in motoristom ljubimi napevi poskrbel Luka Vehar.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / sreda, 30. april 2008 / 07:00

Na Jošta najhitreje Francoz

Jošt - »Kdo pa je to,« so se spraševali ljubitelji gorskega teka, ki so si v soboto prišli ogledat 2. tek na Jošta v organizaciji Kluba trmastih Preddvor, letošnjo drugo tekmo za Gorenjski...

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / sobota, 16. junij 2007 / 07:00

Zmagoviti ples Tanje in Matevža

Končana je tretja sezona oddaje Zvezde plešejo, v kateri je v paru s plesalcem Matevžem Ogorelcem zmago slavila pevka Tanja Žagar.

Splošno / sobota, 16. junij 2007 / 07:00

Zbirajo igralce za naslednjo sezono

Za igralsko skupino kulturnega društva v Preddvoru je že konec sezone, pripravljajo pa se na novo. Slavko Prezelj se ukvarja s predelavo svoje uspešnice Medeni tedni na koruzi. Veseloigra...

Splošno / sobota, 16. junij 2007 / 07:00

Osmerica odličnih

V osnovni šoli Matije Valjavca v Preddvoru je bilo vsa osnovnošolska leta odličnih osem učenk in učencev. Devetošolce, ki se lahko pohvalijo s tem uspehom, sta ob koncu šolskega leta povabila na...

Splošno / sobota, 16. junij 2007 / 07:00

Materinski dan v šoli v Kokri

Že tradicionalno so se 25. marca Kokrjani in drugi obiskovalci zbrali v podružnični šoli, kjer so učenci pokazali, kaj so se naučili za prireditev ob materinskem dnevu. Šola je po številu učencev m...

Splošno / sobota, 16. junij 2007 / 07:00

Veliko zanimanja za kosila

Sredi maja letos so v Domu starejših občanov začeli še z eno dejavnostjo, razvozom kosil zunanjim uporabnikom. Prejeli so precej prijav zlasti od občanov Preddvora, ki si sami ne morejo pripravlj...