Kakšna bo prihodnost leškega letališča

Občina Radovljica pripravlja strategijo razvoja Alpskega letalskega centra Lesce, v kateri sledi usmeritvam lokalnega prebivalstva in uporabnikov, ki si večinoma želijo trajnosten in enakomeren razvoj letališča.

Do leta 2030 želi občina učinkovito in partnersko upravljati letališče, ohraniti oziroma še znižati raven hrupa, dvigniti varnostne in okoljske standarde ter raven vzdrževanja infrastrukture letališča.

Radovljica – »Razvoj letališča bo zato usmerjen, premišljen in nadzorovan v okviru kategorije, kakršno ima danes. Primarno bo nudil podporo športnemu letalstvu ter omogočal umeščanje drugih, z letališčem združljivih dejavnosti,« so prihodnost, kakršno vidijo za leško letališče, pojasnili na radovljiški občinski upravi.

Pripravo razvojne strategije za leško letališče je Občina Radovljica začela lani poleti na osnovi pogovorov z vsemi najpomembnejšimi deležniki, ki delujejo na letališču, ter krajevno skupnostjo in Javnim zavodom turizem in kultura Radovljica, je pojasnila direktorica občinske uprave Alenka Langus. Dokument, ki usmerja razvoj območja do konca tega desetletja, je že v zaključni fazi izdelave, občinskemu svetu pa bo v obravnavo predložen predvidoma še v prvi polovici letošnjega leta.

Zahtevno upravljanje letališča

Občina Radovljica je lastnica in upraviteljica letališča oziroma Alpskega letalskega centra Lesce. »Gre za lokalno športno letališče z dolgoletno tradicijo, na katero so vezane dejavnosti jadralnih in drugih športnih klubov, turistično-gostinska in tudi podjetniško-razvojna. Upravljanje letališča je zahtevno, tako s finančnega vidika izpolnjevanja standardov kot z vidika zniževanja ravni hrupa ter uravnavanja interesov uporabnikov in okoliških prebivalcev,« pri tem poudarja Alenka Langus.

»Ključne usmeritve za razvoj in upravljanje ALC Lesce so bile ugotovljene že pri pripravi v razvojnega programa občine, in sicer da bo zeleno in varno lokalno letališče z usmerjenim, premišljenim in nadzorovanim razvojem v tesnem sodelovanju z lokalnim okoljem, to je v okvirih današnje kategorije letališča. Do leta 2030 tako želimo učinkovito in partnersko upravljati letališče, ohraniti oziroma z novimi režimi in pogoji še znižati raven hrupa, dvigniti varnostne in okoljske standarde ter raven vzdrževanja infrastrukture letališča. Sočasno bomo omogočili delovanje in uravnotežen razvoj obstoječih aeroservisnih in navigacijskih podjetij, društvene, izobraževalne, reševalne in turistične dejavnosti na območju letališča, vse v obsegu, kot je predviden z veljavnimi prostorskimi akti.«

Aeroklub, dve letalski podjetji in tri letalske šole

Na letališču deluje Aeroklub Alpski letalski center Lesce, ki združuje več kot dvesto članov v štirih sekcijah: jadralni, motorni, padalski in modelarski.

Tam imata sedež in prostore tudi dve podjetji: Flycom Aviation, podjetje s floto dveh helikopterjev in treh letal, ki izvaja storitve, kot so panoramski poleti, čarterski poleti, letalski prevoz tovora, storitve zračnih posnetkov in drugih specifičnih zračnih aktivnosti, ter Aeroservice, ki izvaja storitve letalskega servisa s tehnologijo in znanjem zagotavljanja popolne oskrbe letal ter vodenja stalne plovnosti.

Na letališču Lesce delujejo tri letalske šole, ki jih izvajajo Aeroklub Alpski letalski center Lesce, Flycom Aviation in podjetje Jus security, tam je tudi priljubljena restavracija Na Klež'nk.

Večino letov, ki se izvedejo na leškem letališču, predstavljajo jadralni leti ter leti manjših motornih letal. Pomemben uporabnik letališča sta tudi Slovenska vojska in Policija, je še pojasnila Alenka Langus.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Mularija / sreda, 3. februar 2010 / 07:00

Otroci navdušeni igralci

Na območnem srečanju v Tržiču se je predstavilo šest otroških gledaliških skupin. Nastopi prvič na pravem odru.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / sobota, 3. februar 2018 / 21:13

Karel Šavnik in družinsko županovanje v Kranju

Karel Šavnik, ki se je rodil 29. januarja 1840 v Kranju, je bil član rodbine, ki je županovala Kranju skupaj kar 41 let. Umrl je 23. 1. 1922 v Kranju. Kar 36 let je bil mestni župan, in si...

GG Plus / sobota, 3. februar 2018 / 21:09

S trebuhom za kruhom

Živa je živahna osemdesetletnica. Še zmeraj se veliko ukvarja s športom, teče na smučeh, najmanj enkrat dnevno obišče fitnes, ki si ga je uredila v kletnih prostorih hiše, v kateri živi. Le v avto...

GG Plus / sobota, 3. februar 2018 / 21:06

Ko se v dom naseli demenca

Erika Vrhovnik s Šutne ima mamo z diagnozo demence. Živita v isti hiši in – kar je pomembno – mamine bolezni nista skrili za štiri stene. Erika se je o demenci podučila, obiskuje skupino za samopomoč...

Slovenija / sobota, 3. februar 2018 / 21:04

Elitni klepet v Davosu

V švicarskem Davosu je tudi letos zasedal Svetovni gospodarski forum (WEF). Kakih tri tisoč gospodarstvenikov, politikov in akademikov je razpravljalo na temo Ustvarjanje skupne prihodnosti v razdrobl...

Kronika / sobota, 3. februar 2018 / 18:31

Alarm žabniških otrok ni preplašil

Kranjski gasilci so pohvalili šolarje in malčke s podružnične šole in vrtca v Žabnici, ker so se mirno in pravilno evakuirali po sprožitvi alarma zaradi domnevnega uhajanja plina.