Ob jubileju v Selcih uredili vaško jedro
V Selcih so ob 1050-letnici kraja pridobili spominski park s kipi zaslužnih Selčanov. V njej sta za zdaj doprsna kipa dr. Janeza Evangelista Kreka in dr. Franca Kosa, postavili pa bodo še tri.
Selca so prvi pisno omenjeni kraj z območja občine Železniki. »Za nas, domačine, je še kako pomembno, da se zavedamo vrednosti prve pisne omembe območja v najpomembnejšem in hkrati najstarejšem ohranjenem viru, ki se navezuje na Selca in Selško dolino,« je dejal župan Občine Železniki Marko Gasser.
Selca – V Selcih so minuli četrtek priredili osrednjo prireditev ob 1050-letnici prve pisne omembe njihovega kraja v darilni listini z dne 30. junija 973, ko je nemški cesar Oton II. poklonil loško ozemlje škofu Abrahamu. Na slovesnosti, ki sta jo priredila Krajevna skupnost (KS) Selca in Kulturno društvo (KD) dr. Janez Evangelist Krek, so obenem odprli na novo urejeno vaško jedro. Po porušitvi starega gasilskega doma so se krajani po besedah predsednika KS Selca Petra Kreka odločili, da želijo v vasi nekaj lepega, in tako so na tem mestu uredili spominski park zaslužnih Selčanov. Ob 1050-letnici Selc so v njej odkrili kipa duhovnika, politika in pisatelja dr. Janeza Evangelista Kreka ter zgodovinarja dr. Franca Kosa.
»Korenine selškega človeka segajo globoko. Sedanjost temelji na dolgi in pestri zgodovini, ki nas je globoko zaznamovala in oblikovala,« je dejal častni pokrovitelj dogodka in slavnostni govornik, predsednik državnega sveta in tudi Selčan Marko Lotrič. Vesel je, da so v Selcih ob jubileju pridobili tudi spominski park, saj je želja po njem tlela kar nekaj časa.
Selca so prvi pisno omenjeni kraj z območja občine Železniki. »Za nas, domačine, je še kako pomembno, da se zavedamo vrednosti prve pisne omembe območja v najpomembnejšem in hkrati najstarejšem ohranjenem viru, ki se navezuje na Selca in Selško dolino,« je dejal župan Občine Železniki Marko Gasser in poudaril pomen ohranjanja kulturne zapuščine prednikov, saj s poznavanjem skupne preteklosti lažje načrtujejo prihodnost za bodoče rodove.
Ureditev vaškega jedra sta sofinancirala KS Selca in Občina Železniki, oblikoval pa ga je arhitekt Bojan Rihtaršič. V parku želijo vaščani dati posebno mesto rojakom, ki so zaznamovali življenje na Selškem ali v širšem slovenskem prostoru. Tako so postavili pet marmornatih podstavkov za doprsne kipe, prva dva pa so namenili dr. Kreku in dr. Kosu, ki so ju prepoznali kot najpomembnejša moža. Njuna doprsna kipa je izdelal kipar Metod Frlic. Spominski park je blagoslovil upokojeni nadškof Anton Stres, ki je za Kreka in Kosa dejal: »Oba sta ustvarila veliko, naj tudi nam dajeta zgled s svojo pokončnostjo, zvestobo in pogumom.« V parku je tudi pitnik, ki je prav tako Frličevo delo, motiv za oblikovanje pa je bila pripovedka Baba prede, ki jo je zapisal Lojze Zupanc v zbirki Kamniti most. Poleg tega so v parku zasadili lipo ter postavili klopi in kovano ograjo, kasneje pa je poleg še treh kipov zaslužnih Selčanov predvidena še ureditev kolesarnice in kamnitega tlaka.
Prireditev je občinstvu postregla tudi s pestrim kulturnim programom, v katerem so nastopili Pihalni orkester Alples Železniki, selški rogisti, folklorna skupina Podružnične šole Selca, Mešani pevski zbor Sv. Peter iz Selc, člani KD dr. Janez Evangelist Krek ...