Krizo povečuje negotovost
Kako se ubraniti pred posledicami finančne krize, je vprašanje, ki si ga danes zastavlja skoraj vsak. Občina Cerklje, kjer z zaskrbljenostjo spremljajo napovedano prodajo brniškega letališča in RTC Krvavec, je v sodelovanju s finančnimi strokovnjaki zato organizirala istoimensko okroglo mizo.
Cerklje – Z okroglo mizo, ki je pritegnila veliko občanov, so v Cerkljah v četrtek zaokrožili prireditve ob občinskem prazniku. K sodelovanju so uspeli privabiti nekaj vidnih strokovnjakov, ti pa so se aktualna vprašanja trudili razjasniti na kar se da razumljiv način.
Miha Resnik, član uprave Gorenjske banke, ene od desetih bank pri nas, ki so del obremenitvenih (stresnih) testov, rešitev krize vidi v vzpostavitvi ponovnega zaupanja. »Pomembnejši od številke, ki jo bodo pokazali testi, so ukrepi, ki bodo temu sledili. Likvidacij bank najverjetneje ne bo več, bo pa verjetno prišlo do združevanj, saj je bank pri nas preveč. Prepričan pa sem, da bo svetost vlog varčevalcev zagotovo ostala nedotaknjena – brez tega si bank ne predstavljam,« je med drugim izpostavil Resnik. Finančniki pričakujejo, da bo zadolženost Slovenije po sanaciji bank okoli 80 odstotkov BDP. »Še huje je, da gre okoli 60 odstotkov vsega denarja, ki ga ustvarijo podjetja, za posojilo bankam in ta odstotek še raste in vse to na račun zaposlovanja in investicij, kar je na dolgi rok pogubno,« je zaskrbljen izvršni direktor ALTA Skupine, sicer občan Cerkelj Simon Mastnak, ki rešitev vidi v svežem kapitalu iz privatizacije. Še bolj zaskrbljeni so v gospodarstvu. »Danes 430 tisoč zaposlenih v gospodarstvu živi dva milijona Slovencev, z višjimi davki bo to razmerje še slabše. Veliko poti smo od začetka krize pred petimi leti prehodili narobe, zato je najpomembneje, da s pravimi ukrepi začnemo čim prej. Razviti trgi s pametnimi investicijami delujejo normalno, naš trg pa caplja in to predvsem zaradi negotovosti. Če mi ne bomo investirali doma, tudi tujci ne bodo. Preveč delovnih mest smo izgubili prepoceni. Vsak, ki vsaj nekaj prinaša, je boljši kot tisti, ki le jemlje. Rešitev vidim v spoštovanju vrednot, kot sta poštenost in delo,« pa je med drugim povedal Gregor Benčina, izvršni direktor Jelovice.
Predlogom za konkretne rešitve je prisluhnil tudi župan Franc Čebulj, ki pa ključnih odgovorov vendarle ni dobil. »Občine se soočamo s podobnimi problemi kot gospodarstvo – utapljamo se v birokratskih zapletih in prostorskem urejanju. Vsi vemo, kaj je narobe, a rešitve kar ni. Še posebej pa nas skrbi prodaja državnih podjetij na našem območju, o čemer nimamo nobenih informacij in nobenega vpliva,« je bil kritičen župan. Med 15 podjetji, ki jih država prodaja, so namreč tudi Aerodrom Ljubljana, Adria Airways, Adria Tehnika in Unior (RTC Krvavec). Predstavniki letališča se vabilu niso odzvali, občani Cerkelj pa tudi niso dobili odgovora o financiranju Doma starostnikov Taber.