Gorenjska sodišča imajo še rezerve
Po mnenju predsednika vrhovnega sodišča Branka Masleša imajo gorenjska sodišča še precej rezerve pri skrajševanju časa reševanja zadev.
Kranj – Predsednik vrhovnega sodišča Branko Masleša te dni obiskuje sodišča po državi. Po murskosoboškem in mariborskem sodnem okrožju je minuli teden prišel tudi v Kranj, kjer se je sestal z gorenjskimi sodniki. »Sestanki so namenjeni temu, da spodbudimo sodnike v sedanjem trenutku, ko ocenjujemo, da ima sodstvo glede na kadrovske kapacitete, s katerimi bo razpolagalo do konca maja 2014, realno možnost, da bistveno izboljša stanje. Apeliramo torej na kolege, da vložijo še dodaten napor, predvsem pa, da sprejmejo spremembe poslovnih procesov,« je Masleša predstavil namen petkovega prihoda na Gorenjsko.
Po besedah predsednika vrhovnega sodišča je v ospredju dela sodišč še vedno kakovost, a hkrati meni, da je z ustrezno ureditvijo poslovnih procesov možno doseči tudi bistveno boljše rezultate in hitrejši čas reševanja sodnih zadev. »Po vseh sodiščih v državi želimo doseči, da bi stranka, ki ima na sodišču določen postopek, že ob oddaji svoje vloge na sodišču približno vedela, v katerem času bo njena vloga tudi rešena. Pri nekaterih sodiščih, na primer mariborskem, smo že prejeli odgovor, da so pri njih že tako daleč, da bo vsaka pravda prišla v delo v času treh mesecev. Podobno si želimo na vseh ostalih sodiščih,« je razložil Masleša in ob tem ugotovil, da je na gorenjskih sodiščih v tem pogledu še kar nekaj rezerve. »Pričakujem, da bodo kolegi v preostalih mesecih do konca leta oziroma do maja izkoristili trenutno možnost, da spravijo stvari v popolnoma obvladljivo stanje,« je dejal.
Rezultati delovanja sodišč v prvem polletju sicer kažejo, da so se kljub manj zaposlenim sodni zaostanki še naprej zmanjševali – čas reševanja pomembnejših zadev se je v povprečju zmanjšal za mesec dni na 6,7 meseca. Rezultati bi po mnenju sodstva lahko bili še boljši, če ne bi konec prejšnjega leta prišlo do prekinitve projekta Lukenda, zaradi česar se je število zaposlenih zmanjšalo za 250. Sredi leta je aktualna vlada sodstvu odobrila dodatna sredstva, kar je sodiščem omogočilo delno nadomestitev izgubljenih kadrov, ki so z delom pričeli prejšnji mesec. Prav zaradi dodatne kadrovske podpore si nadejajo še boljših rezultatov dela sodišč, o čemer priča tudi zgornja izjava predsednika vrhovnega sodišča. Daljši pogovor z Brankom Maslešo o aktualnih razmerah v slovenskem sodstvu bomo sicer objavili v petkovi številki Gorenjskega glasa.