Pomorom čebel ni videti konca
V okolici Domžal je v nedeljo spet prišlo do zastrupitve čebel. Prizadetih je več kot trideset čebelarjev s petsto čebeljimi družinami.
Domžale, Mengeš, Lukovica - Že v soboto je na nekaj kvadratnih kilometrih poginilo približno sedem odstotkov čebeljih družin, še huje pa je bilo v nedeljo, ko je bil klicni center Policije obveščen o pomorih v Domžalah, na Viru, v Dobu, na Količevem, v Turnšah, v okolici Mengša, v Žičah, Radomljah in v okolici Lukovice.
Kmetijski inšpektorji in terenski veterinar so si že v nedeljo popoldne takoj po prejemu obvestila na terenu pogledali nekaj lokacij pomora. Opravili so tudi že prvo analizo pasišč za čebele v območjih Mengeškega polja, Doba, Krtine in Količevega, med katerimi so bile najbolj izpostavljene točke njive s cvetočo oljno ogrščico. Preiskave, ki še potekajo, bodo verjetno potrdile sume čebelarjev, da so čebele poginile zaradi zastrupitve s fitofarmacevtskimi sredstvi oziroma uporabe talnega insekticida. »V sodelovanju s kriminalistično policijo poteka na terenu vzorčenje za nadaljnjo analizo. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano znova opozarja in poziva kmete, da uporabljajo zgolj fitofarmacevtska sredstva, ki so registrirana v Sloveniji, ter v skladu z dobro kmetijsko prakso in navodili za njihovo uporabo,« so na ministrstvu zapisali v sporočilu za javnost.
Na zadnje dogodke so se odzvali tudi pri Čebelarski zvezi Slovenije, kjer so odgovorne že večkrat opozarjali na nevarnost strupenih fitofarmacevtskih sredstev. »Kljub nasprotovanju ČZS in drugih ekološko usmerjenih nevladnih organizacij je državni zbor 31. januarja lani sprejel novelo Zakona o fitofarmacevtskih sredstvih. S to novelo so pesticidi postali dostopnejši vrtičkarjem in manjšim kmetijskim pridelovalcem, vrtnarjem, urejevalcem parkov, grobov in igrišč za golf. Posledica takšnega nepremišljenega dejanja naših odgovornih ljudi v državi pa so že skoraj vsakodnevne zastrupitve čebel,« je povedal predsednik čebelarske zveze Boštjan Noč.