Pot do ptic otežena
Pot do ptičje opazovalnice v Žerjavki, ki so jo uredili pred dvema letoma, že propada. Na občini Šenčur o slabem stanju poti niso bili obveščeni.
Žerjavka - Pred natančno dvema letoma so ob Trbojskem jezeru v okviru čezmejnega projekta Doživetja narave ob jezeru z večinoma evropskim denarjem postavili informativne table, uredili sprehajalne poti, postavili opazovalnice ptic, kupili čolne, daljnoglede in teleskope … Trbojsko jezero s kanjonom Zarica je namreč dragoceno krajinsko območje, polno raznolikih rastlinskih in živalskih vrst, zato so tudi z omenjenim projektom želeli spodbuditi sonaravni trajnostni razvoj tega območja. Čeprav sta potekli šele dve leti, nas je bralec, član društva za opazovanje ptičev, opozoril, da je pot do opazovalnice ptic v Žerjavki že povsem zanemarjena in uničena. »Pot je grozna. Voda je začela izpirati pesek, tako da se mora človek kar namučiti, da pride do vode. Pot ni urejena, šarje in trava sta jo začela zaraščati,« opozarja ljubitelj ptic.
Na Centru za trajnostni razvoj podeželja Kranj (CTRP), ki je vodil čezmejni projekt v sodelovanju z občinama Kranj in Šenčur, so pojasnili, da o slabem stanju sprehajalne poti niso bili obveščeni, sicer pa je naloga občine, da skrbi za urejenost informativnih tabel, pešpoti in opazovalnic. »Prvič slišimo, da je pot v tako slabem stanju. Zagotovo si jo bomo sedaj ogledali in jo popravili, kjer bo to potrebno,« je napovedal šenčurski župan Miro Kozelj.
Učinki čezmejnega projekta so sicer po mnenju Uroša Brankoviča iz CTRP po dveh letih opazni. »Na opazovanje ptic je prišlo že nekaj šolskih skupin, pred kratkim smo v Prašah gostili tabornike. Ob jezeru so postavljene klopce in informativne table, obiskovalci jezera uporabljajo nove čolne in plavajoče priveze, kot smo seznanjeni, pa se tudi daljnogledi in teleskopi, ki jih hranijo ribiči, kar dobro uporabljajo,« je povedal Brankovič.