Občutili pomanjkanje mleka
Ljubljanske mlekarne so lani ustvarile 1,8 milijona evrov čistega dobička. Predvsem proti koncu leta so občutile pomanjkanje mleka.
Ljubljana – Ljubljanske mlekarne, ki precejšen del mleka za svoje potrebe odkupijo tudi na Gorenjskem, so lani s prodajo dosegle 147,2 milijona evrov čistih prihodkov in pri tem ustvarile tudi 1,8 milijona evrov čistega dobička. Več kot tri četrtine prihodkov so ustvarile na domačem trgu, s prodajo na trge Evropske unije, ki je bila za 37 odstotkov večja kot leto prej, pa 17 odstotkov. »Predvidenih prodajnih ciljev nismo dosegli v celoti. Prodaja na domačem trgu se je zmanjšala, smo pa zelo povečali prodajo na tujih trgih, predvsem v Evropski uniji,« je lanske poslovne rezultate komentirala predsednica uprave Cvetana Rijavec in poudarila, da je bilo lansko leto najtežje v zadnjih štirih letih. Težko je bilo predvsem v drugi polovici leta, ko je propadanje podjetij in odpuščanje delavcev dodatno oslabilo kupno moč potrošnikov, ki so postali še bolj varčni in previdni. »Velik problem je tudi kar precejšnje pomanjkanje osnovne surovine, to je mleka. Ne primanjkuje ga le v Sloveniji, ampak v celotni Evropski uniji, kar smo čutili predvsem proti koncu lanskega leta,« je dejala Cvetana Rijavec.
V ponedeljek, 7. marca, je nastopil nov štiriletni mandat tudi novi nadzorni svet mlekarne, ki ga sestavljajo Zoran Bošković, Mihaela Stopar (oba NFD Holding), Polona Čeč (Faktor banka) in Žiga Hieng (Tosama). Takšno sestavo nadzornega sveta je kot nasprotni predlog na skupščini predlagal NFD Holding, delničarji so ga s 57-odstotno večino tudi potrdili. Konzorcij lastnikov, zbran okoli NFD Holding, še naprej prodaja večinski, 54-odstotni delež mlekarne, pri tem pa so slovenske zadruge kot doslej najresnejši kupec dobile tekmeca za prevzem, nizozemsko zadružno podjetje Friesland Campina, ki sodi med največje mlekarske sisteme v Evropi. Zadruge bi nakup zmogle, če bi jim pri tem pomagala država oz. odškodninska in kapitalska družba.