Gorenjski bodo vrnili primat
V Železnikih bo, če konzorcij podjetij uspe s projektom Nela, sedež razvoja večine slovenske elektroindustrije.
Železniki – V konzorcij elektroindustrijskih podjetij so vključeni izvozniki, ki tudi v času gospodarske krize poslujejo uspešno. »Naša vizija je postati osrednji razvojni center slovenske elektroindustrije, torej center kreativnega in inovativnega okolja, prek katerega bo zagotovljen trajni razvoj vseh partnerjev, regije in Slovenije,« je uvodoma povedal Matjaž Čemažar iz Domela, vodilnega partnerja konzorcija Nela – Napredna ELektroindustrijA.
V štirih letih naj bi deset podjetij ustanovilo 21 spin off podjetij, prijavilo vsaj toliko patentov, ustvarilo 46 novih delovnih mest, vplivalo na 30 tisoč zaposlenih v 550 podjetjih, ki so lani ustvarili 3,5 milijarde evrov prometa in posledično ustvarili še dodatnih petsto delovnih mest. Za vse skupaj naj bi porabili štirideset milijonov evrov, od tega naj bi jih polovico prejeli iz evropskega sklada za regionalni razvoj. Skupaj bodo oblikovali tri razvojne programe: kakovost in prenos tehnologij, energetsko učinkoviti električni stroji in stikalna tehnika.
»Gorenjski bomo vrnili primat v elektroindustriji, predvsem pa se bomo povezali in bolje sodelovali ter strnili vrste pri preboju v tujino,« pravi Čemažar. Tudi šefi sodelujočih podjetij pričakujejo veliko. »Smo izvozniki, v svetovni tekmi, zato tudi potrebujemo svetovne razvojne kapacitete. Prek sodelovanja si bomo ustvarili še boljše potenciale za rast,« pravi Jožica Rejec, predsednica uprave Domela, njen kolega Jure Tepina iz Iskre ISD pa: »Trg nas sili v specializacijo in razvoj. Vsi skupaj bomo komaj dovolj veliki za globalni trg.«
Marjan Pogačnik, glavni direktor Iskre Mehanizmov, pravi, da v zadnjih letih bistveno več vlagajo v razvoj, rezultati pa se že kažejo: rast v letu 2009 za dvajset odstotkov, v letu 2010 za štirideset odstotkov: »Projekt Nela razumemo kot dolgoročni razvoj za svetovni trg, prek njega ohranjamo kondicijo. Sodelujoča podjetja so med najboljšimi v Sloveniji, skupaj lahko naredimo več.« S sodelovanjem bodo podjetja izpeljala tehnološki preboj, sposobna bodo ustvarjati veliko novih izdelkov, pravi Barbara Žumer, svetovalka uprave Iskre Tela: »Odprli bomo tudi nova delovna mesta.«
Sodeluje tudi meroslovni laboratorij Lotrič; direktor Marko Lotrič pravi, da lahko tudi oni prispevajo k pozitivnim rezultatom Nele: »Pomembno je, da smo vpeti v raziskovalno dejavnost in tako postanemo vodilni v Sloveniji in prepoznavni v Evropi.« Prednost sodelovanja pri projektu pa Andrej Kranjc, glavni direktor LTH Ulitkov, vidi v poglobitvi znanja: »Naša proizvodnja zahteva tehnično čistost izdelkov in boljšo kvaliteto. To bomo z Nelo hitreje dosegli.« Rezultati razpisa bodo znani januarja, o neuspehu pa sodelujoči niti ne razmišljajo. Sedež novega razvojnega podjetja bo v prostorih sedanje Tehtnice na Plavžu v Železnikih.