Dvesto otrok žrtev spolnih zlorab
Kar 85 odstotkov spolnih zlorab otrok se zgodi tam, kjer bi se morali otroci najbolj varno počutiti - v krogu družine in sorodnikov. Letos že dvesto spolnih zlorab otrok v Sloveniji.
Tacen – Spolno nasilje nad otroki je eno najbolj sprevrženih človekovih dejanj, ki nikogar izmed nas ne pusti hladnega in neprizadetega, je v torek na posvetu o zaščiti otrok pred spolnimi zlorabami v Tacnu poudarila notranja ministrica Katarina Kresal. Opozorila je, da je bilo samo letos v Sloveniji kar dvesto otrok že žrtev spolnih napadov, najbolj zastrašujoče pa je, da je družinsko okolje, kjer bi se moral otrok počutiti najbolj varno, kar v 85 odstotkih primerov prizorišče spolnega nasilja. »Zato je čas, da se vsi skupaj zavzamemo za še bolj učinkovito in celovito delo na tem področju. Da s preventivnimi akcijami opozarjamo otroke, kdaj dotiki njihovih bližnjih, doma ali v šoli, postanejo zloraba in kako morajo ravnati v takih primerih oziroma na koga se lahko obrnejo. Ob tem pa seveda ne smemo ustrahovati otrok, da ne bodo v vsaki – tudi povsem običajni prijazni gesti – videli spolnega nasilja,« je dejala.
»Zlorabljena spolna nedotakljivost in na krut način izdano zaupanje pustita pri otroku globoko čustveno travmo, ki lahko povzroči motnje v razvoju, tako telesnem, duševnem kot tudi socialnem,« je dejala namestnica generalnega direktorja policije Tatjana Bobnar. Približno polovica storilcev je z zlorabljenim otrokom v sorodu, je dodala. Največkrat gre za enega od staršev, nadomestnih staršev ali starih staršev, storilci pa so lahko tudi drugi sorodniki, družinski prijatelji ali sosedi. »Ničesar ni, kar bi nam že na prvi pogled pomagalo prepoznati storilca,« je razložila Bobnarjeva in dodala, da je odkrivanje in dokazovanje spolnega nasilja izjemno težko. Materialni dokazi so zelo redki, prav tako priče. »Policija se mora zato največkrat opreti prav na izjavo otroka. Zato je nujno, da preiskovanje teh dejanj poenostavimo, pri tem pa poskušamo najti čim več materialnih dokazov.«
Bobnarjeva je udeležence posveta spomnila tudi na konvencijo Sveta Evrope za zaščito otrok pred spolno zlorabo, ki jo je Slovenija že podpisala, ne pa tudi ratificirala. Po besedah pravosodnega ministra Aleša Zalarja bo ratifikacija možna šele s spremembo kazenskega zakonika, ki naj bi jo ministrstvo vladi in državnemu zboru predložilo naslednje leto.