Gasilska fotografija udeležencev popotovanja po Vojvodini in Banatu, posneta v Kovačici pred hišo znanega naivnega umetnika Martina Janoša / Foto: A. B.

Saj ima vendar ženo

Dobrodošli v Vojvodini: Banat 2015 (1)

Združenje turističnih novinarjev in piscev FIJET Srbija je nedavno povabilo na tridnevni obisk Vojvodine. Pot smo udeleženci začeli v Novem Sadu, videli pa smo potem še Bečaj, Zrenjanin, Kovačico in Vršac.

Že narodnostno gledano smo bili zanimiva skupina, sicer pa je bila povprečna starost več kot petdeset let. Trije Slovenci, dva Hrvata, Makedonec in njegova soproga Črnogorka, ki sicer živita v Beogradu, dva Srba, eden od njiju naj bi imel korenine v Črni gori, tri Bosanke (dve pravi Sarajevčanki) in potem še dva Čeha, od katerih eden ni govoril prav nobenega tujega jezika, se je pa trudil razumeti angleškega, drugi pa je govoril celo tekoče srbsko. Ne smemo pa pozabiti še na Rusa, dopisnika iz Beograda za enega močnejših ruskih tiskanih medijev. Njega sem si zapomnila tudi zato, ker je na popotovanju velikokrat beseda nanesla na hrano in sem ga enkrat vprašala, ali kuha, pa me je presenečeno pogledal, da to pa ne. »Vprašala sem pač. Danes namreč ogromno moških kuha.« Odgovor pa se je glasil, da to bi bilo pa malo čudno, mar ne, saj ima vendar ženo …

Sporazumevanje nam ni delalo težav, čeprav smo včasih za raztolmačenje kakšne zadeve potrebovali več časa kot običajno. Uporabljali smo srbohrvaščino, angleščino, mimiko rok.

Slovenci smo ugotovili, da je bilo kar nekaj udeležencev našega mini izleta polnih mešanih občutkov, ko je beseda nanesla na bivšo Jugoslavijo. Bil je trenutek, ko je nekdo omenil Ceco in na sprednjih sedežih je završalo – mnenja so se kresala kot za stavo. Hrvaško kolegico pa je recimo zanimalo, ali imamo Slovenci tudi toliko šal o Hrvatih, kot jih imajo oni o nas … Poskušala sem biti dolgočasna. »A veš, da ne vem,« in pohvalila juho.

Naš glavni spremljevalec in koordinator na poti je bil mladi in ambiciozni Nikola Mihajlović. Kratkočasil pa nas je tudi z zgodbicami o Lali, kar je v lik Vojvodinca v njihovih šalah – kot imamo Slovenci Janezka.

(Nadaljevanje prihodnjič)

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / ponedeljek, 17. maj 2010 / 07:00

Gorenjski sadjarji uspešni v Avstriji

Kranj - Koroško združenje pridelovalcev in predelovalcev sadja Mostbarkeiten je tudi letos v Št. Pavlu (St. Paul) v Labotski dolini (Lavanttal) pripravilo tradicionalno mednarodno ocenjeva...

Objavljeno na isti dan


Kranj / sobota, 29. oktober 2016 / 22:22

Večina za avtobusno postajo

Zeleno luč zanjo so na sredini seji prižgali kranjski mestni svetniki, ki so v drugi obravnavi sprejeli odlok o občinskem podrobnem prostorskem načrtu Avtobusni terminal.

Slovenija / sobota, 29. oktober 2016 / 22:21

Po nova znanja v Slovenijo

Pet dijakinj in en dijak Zvezne gimnazije za Slovence iz Celovca se je pretekli teden od srede do petka pridružilo dijakinjam in dijakom Srednje šole in gimnazije Biotehniškega šolskega centra v Na...

Gospodarstvo / sobota, 29. oktober 2016 / 20:45

Šest kmetic, šest zgodb

Zveza kmetic Slovenije je na prireditvi v Zagorju med šestimi kandidatkami za kmetico leta razglasila Jelko Krivec iz Društva podeželskih žena Mirna Peč, za laskavi naziv pa so se potegovale tudi tri...

Kultura / sobota, 29. oktober 2016 / 20:42

Bohinjske podobe za ves svet

Muzej Tomaža Godca v Bohinjski Bistrici je bogatejši za stalno razstavo Izbrane podobe Bohinja. Ne, Bohinj ni kar tako, ampak je še kako zanimiv del naše domovine.

Slovenija / sobota, 29. oktober 2016 / 20:39

Ure za eno uro nazaj

V nedeljo bomo prešli nazaj na srednjeevropski pasovni čas. Ob treh ponoči bomo urine kazalce pomaknili za eno uro nazaj, na drugo uro. Noč bo torej eno uro daljša.