Brez varčevanja ne gre
V državnem zboru so minuli teden sprejeli proračuna za prihodnji dve leti, na podlagi katerega naj bi se primanjkljaj z letošnjih 4,9 odstotka znižal na 3,6 odstotka bruto domačega proizvoda.
Kranj – Spremembe proračuna za prihodnje leto, ki so ga poslanci sicer sprejeli že novembra lani, predvidevajo zmanjšanje prihodkov za skoraj pol milijarde evrov na 8,3 milijarde evrov, odhodkov pa za slabih 360 milijonov evrov na dobrih deset milijard evrov. V letu 2012 pa naj bi proračunski prihodki znašali 8,7 milijarde evrov, odhodki pa 10,1 milijarde evrov. Proračunski primanjkljaj, ki bo v letu 2011 znašal 1,7 milijarde evrov, naj bi se v letu 2012 zmanjšal na 1,4 milijarde evrov.
»Razmere so take, da državi ni ostalo drugega kot varčevalni proračuni,« o sprejetih proračunih meni poslanec SD Tomaž Tom Mencinger, vendar poudarja, da zaradi tega ni okrnjeno področje sociale niti ni ogrožen noben gorenjski projekt, ki je uvrščen v nacionalni razvojni program države. »Projekti, kot sta Cero in Gorki, se bodo zato izvajali naprej in čakamo na razpise, da zgodbo zaključimo,« je pojasnil Mencinger. Prav tako se mu zdi pomembno, da so v državnem proračunu zagotovili denar za avtocestni odsek mimo Peračice, ki ga bodo predvidoma odprli pred prihodnjo poletno sezono, čeprav naj bi se po prvotnih načrtih to zgodilo šele leta 2013. Veliko priložnost za celoten zgornji del Gorenjske, je še dodal, predstavlja tudi gradnja nordijskega centra v Planici, za kar bo država do leta 2014 zagotovila prek štirideset milijonov evrov. Zadovoljen je lahko tudi kot župan Jesenic, saj lahko računajo na državna sredstva pri gradnji upravnega centra z novo pošto in športno dvorano ter gradnji krožišča na Hrušici in obnovi magistralne ceste skozi Jesenice. V letih 2012 do 2014 pa načrtujejo še gradnjo novega urgentnega bloka v bolnišnici na Jesenicah in obnovo Srednje šole Jesenice.
Manj zadovoljni z omenjenima proračunoma so v opozicijskih strankah. »Iz predlaganega proračuna Pahorjeve vlade jasno izhaja, da vladna prioriteta ni odprava problemov, ampak se reševanje teh odlaša,« je poudaril poslanec SDS Milan Čadež. Vlada po njegovih besedah varčuje na račun socialno najbolj ogroženih in nemočnih družbenih skupin, kot so otroci, upokojenci in prejemniki socialnih transferjev. »Po drugi strani je nerazumno povečala število javnih uslužbencev in s pospešenim tempom ustanavlja vrsto novih agencij, ki izdatno obremenijo proračun,« je še dejal Čadež. Opozoril je, da predvideni primanjkljaj bistveno presega načrtovana sredstva za naložbe. »To pomeni, da s primanjkljajem financiramo tekoče delovanje države oziroma se v proračunu daje prednost tekočim stroškom države pred investicijami. Zato se praktično vsi načrtovani projekti krčijo, prestavljajo v druga obdobja ali celo ukinjajo, in projekti, ki so bili načrtovani za Gorenjsko, pri tem niso nobena izjema,« pravi Čadež.
Podporo proračunoma so odrekli tudi poslanci DeSUS-a, saj so po besedah Antona Urha varčevali predvsem pri upokojencih in socialno najšibkejših. »Pri vprašanju usklajevanja pokojnin je šlo za 32 milijonov evrov, ob čemer imamo očitno denar za grške in zdaj mogoče celo irske upokojence, za slovenske pa ne,« je dejal Urh. Poleg tega, je še dodal, država ni storila ničesar pri preprečevanju sive ekonomije, zaradi katere je po ocenah državni proračun vsako leto ob pet do devet milijard evrov. »To je katastrofa za proračun!« je poudaril Urh. S stališča gorenjskega poslanca pa se mu zdi pomembno, da so v načrtu razvojnih programov države ostali vsi pomembnejši gorenjski projekti. »Za nekatere so se sredstva sicer nekoliko zmanjšala, a pomembno je, da niso izpadli iz načrta razvojnih programov. Sredi prihodnjega leta bomo verjetno sprejemali rebalans in takrat se bo, če bodo občine sledile s projekti, zagotovil tudi denar,« je prepričan Urh.