Zakasnele kazni povzročajo jezo
Številni vozniki, ki so jih kranjski redarji v zadnjih enajstih mesecih z radarjem večkrat ujeli pri prehitri vožnji, so čedalje bolj jezni. Vozniki so za posledice nespoštovanja predpisov krivi sami, odgovarjajo redarji.
Kranj – Medobčinsko redarstvo Kranj je plačilne naloge za prekoračitve hitrosti, storjene od decembra lani naprej, začelo izdajati šele 21. oktobra, saj dotlej ni imelo urejenih pogodbenih odnosov z ministrstvoma za notranje zadeve in pravosodje, zato ni moglo obdelovati podatkov o vozniških dovoljenjih in kazenskih točkah. Tako so nekateri vozniki samo v slabem mesecu dni prejeli tudi šest in več plačilnih nalogov zaradi prekoračitve hitrosti v zadnjem letu, za nameček pa so si nevede nabrali tudi osemnajst ali več kazenskih točk, kar pomeni izgubo vozniškega dovoljenja. »Priznavam, da sem storil vse te prekrške, a če bi me redarstvo sproti obveščalo o njih in odrejenih kazenskih točkah, zagotovo ne bi nabral osemnajst kazenskih točk, saj bi zelo pazil, kako vozim. Tako pa sem v treh tednih prejel šest odločb in osemnajst točk zaradi prekrškov, ki sem jih v zadnjem letu naredil med jutranjo vožnjo v službo,« je tako jezen eden od naših bralcev, brez zadržkov pa bi mu prikimali tudi številni drugi. Gre za norčevanje iz ljudi, je ocena večine prizadetih.
Okoli sto voznikov brez izpita
»Kdor ne spoštuje prometnih omejitev, si je za posledico kriv sam, saj s tem, ko ima veljavno vozniško dovoljenje, ve ali pa bi moral vedeti, s kakšno hitrostjo na posameznem odseku sme voziti,« na očitke odgovarja Slavko Savić, vodja Medobčinskega redarstva Kranj, in razloži, da je po zakonu o prekršku zastaralni rok za pregon dve leti od storitve prekrška. Kranjsko redarstvo sicer za prekoračitve do pet kilometrov na uro izreka le opozorila, je še opozoril Savić. Trajna ali začasna izguba vozniškega dovoljenja zaradi prekoračitve hitrosti po podatkih kranjskega redarstva, ki meritve izvaja v Kranju, Šenčurju, Cerkljah, Naklem, Tržiču, Preddvoru in na Jezerskem, grozi okoli sto voznikom, od 21. decembra lani do srede oktobra pa so zaznali skoraj 6.700 prekoračitev hitrosti.
Plačilni nalog za ugotovljeno prekoračitev hitrosti redarstvo pošlje lastniku vozila, s katerim je bil storjen prekršek. Ker ni nujno, da je lastnik tudi dejanski kršitelj, se lahko prejemnik plačilnega naloga pritoži v osmih dneh. Če bo v pritožbi navedel drugega storilca prekrška, bo redarstvo plačilni nalog poslal njemu. Po Savićevi razlagi je treba v pritožbi navesti ime in priimek pravega storilca, njegovo matično številko in naslov. »To praviloma zadostuje, če osebe bivajo v Sloveniji,« dodaja vodja medobčinskega redarstva.
Nepravilno plakatiranje
Med tistimi, ki izražajo ogorčenje nad ravnanjem medobčinskih redarjev in inšpektorjev, je tudi Janez Potočnik iz Zgornje Besnice, ki Medobčinskemu inšpektoratu Kranj očita dvojna merila, nevestno delo in celo sum korupcije. Kot navaja, je kranjski inšpektorat leta 2007 Športno društvo Bela Peč Podblica in Kulturno društvo Janez Papler iz Besnice zaradi nepravilno obešenega plakata, ki je vaščane vabil na neprofitno športno in kulturno prireditev, kaznovalo s približno 1.800 evrov globe. Po drugi strani so med letošnjo volilno kampanjo plakati viseli tudi po drevesih, fasadah, avtobusnih postajah, elektro omaricah, izložbah ipd., zato se sprašuje, kako je v teh primerih ukrepal inšpektorat. »V času izvajanja oglaševanja za potrebe volilne kampanje v letu 2010 je inšpektorat prav tako uvedel inšpekcijske in prekrškovne postopke na podlagi določil Zakona o volilni in referendumski kampanji, in sicer na podlagi določil, kjer je inšpekciji dana pristojnost, vendar postopki še niso dokončni. Kršitve, za katere so bili uvedeni postopki, so bile ugotovljene v dveh občinah - v Kranju in Tržiču. Prijav domnevnih kršitev je bilo sicer več, vendar pa postopki niso bili uvedeni, ker se je izkazalo, da za uvedbo po veljavnem Zakonu o volilni in referendumski kampanji ni bilo pravne podlage,« odgovarja vodja Medobčinskega inšpektorata Kranj Janez Rakar. »Naše delo temelji na podlagi veljavnih predpisov, ne na podlagi očitkov. Vsakdo pa ima možnost na medobčinski inšpektorat podati prijavo za kakršnokoli domnevno kršitev,« še dodaja.