Nerešeno vprašanje usklajevanja pokojnin
Po sobotnem sestanku izvršilnega odbora stranke DeSUS s premierjem Pahorjem je Karl Erjavec napovedal, da njihovi poslanci ne bodo podprli niti proračuna niti pokojninske reforme.
Ljubljana – »Vseh pet poslancev DeSUS bo glasovalo proti predlogoma proračunov za prihodnji dve leti in proti pokojninski reformi,« je po sobotnem sestanku izvršilnega odbora DeSUS s predsednikom vlade Borutom Pahorjem napovedal predsednik DeSUS Karl Erjavec. Vztrajajo namreč, da se pokojnine tako kot doslej polovično usklajujejo z rastjo plač, medtem ko vlada pristaja zgolj na četrtinsko uskladitev.
Vladni predlog, poudarjajo v DeSUS-u, je vreden štirideset milijonov evrov, njihov pa bi pomenil dodatnih 82 milijonov evrov za pokojnine. Predsednik vlade Borut Pahor je ob tem poudaril, da je četrtinsko usklajevanje pokojnin največ, kar je možno ponuditi, saj je to še vzdržno. Prepričan je še, da bi v primeru, če bi kratkoročno popustili zahtevam zdaj teh zdaj onih, dolgoročno državo pahnili v bankrot. Erjavec pa je poudaril, da upokojencev ne morejo pahniti v še večjo revščino, in dodal, da pokojnine niso socialni transfer, temveč pravica, ki temelji na vplačanih prispevkih. Zaradi napovedi, da DeSUS-ovi poslanci ne bodo podprli proračuna in pokojninske reforme, se je pojavilo tudi vprašanje, ali bo DeSUS ostal v vladi. Po Erjavčevih besedah za zdaj ne razmišljajo o odhodu iz koalicije, Pahor pa si želi, da koalicija ostane, a ne za vsako ceno.