Preskrba Gorenjske zagotovljena
Ministrica za gospodarstvo Darja Radić je včeraj v obratovanje pognala enega najmodernejših elektroenergetskih stikališč v Sloveniji in Evropi.
Moste pri Žirovnici – Gospodarska ministrica Darja Radić je včeraj pognala 19 milijonov evrov vredno naložbo v novo razdelilno transformatorsko postajo in stikališče Moste, skupni projekt Elektra Slovenije (Eles), Elektra Gorenjske in Savskih elektrarn Ljubljana, ki bo veliko let zagotavljal kvalitetno preskrbo zgornje Gorenjske z električno energijo. Gospodarska ministrica Darja Radić je poudarila pomen sodelovanja podjetij na področju gradnje elektroenergetske infrastrukture s ciljem večje učinkovitosti: »Hkrati nov objekt kaže lep zgled boljšega izkoriščanja prostora za postavitev novih objektov in lepši videz kraja.«
»Na zgornjem Gorenjskem z novim stikališčem in kabelsko izvedbo priključnih daljnovodov bistveno povečujemo zanesljivost in kakovost napajanja,« je ob odprtju zatrdil Bojan Luskovec, zastopnik Elektra Gorenjske. Luskovec je razložil, da je nova razdelilno transformatorska postaja Moste vir napajanja zgornje Gorenjske in predstavlja njen center energetike. S tem projektom pa je podjetje postalo prvo distribucijsko podjetje v Sloveniji, ki je zaključilo medgeneracijski projekt in nadomešča staro napravo iz leta 1915. Prek nove postaje bodo napajali širše območje Žirovnice, Bleda in Bohinja, hkrati pa bo služila kot rezerva za območje Jesenic (kjer je jeklarska industrija velik porabnik električne energije), Kranjsko Goro in Radovljico.
Milan Jevšenak, direktor Elektra Slovenije (Eles), je med drugim povedal, da bodo z novim objektom učinkoviteje obratovali in vodili prenosno omrežje zgornje Gorenjske: »Hkrati delamo korak naprej k zagotavljanju varnega in zanesljivega obratovanja celotnega prenosnega omrežja.« Eles je k 19 milijonov evrov visoki investiciji prispeval 12, Elektro Gorenjska šest in Savske elektrarne 1,3 milijona evrov. »Skupni nastop vseh treh družb je poleg znižanja stroškov investicije omogočil manjšo zasedbo prostora in znižanje izgub transformacije električne energije za 830 tisoč kilovatnih ur na leto, kar pomeni porabo prek dvesto gospodinjstev,« je dodal še Drago Polak, direktor Savskih elektrarn Ljubljana. Dodatna prednost stikališča in kabliranja vstopnih daljnovodov so tudi bistveno nižje vrednosti elektromagnetnega sevanja in posledično manjši negativni vplivi na okolje.
Novo stikališče je izdelano z uporabo najnovejše tehnologije in je eno največjih kovinsko oklopljenih in s plinom izoliranih 110 kilovoltnih stikališč v slovenskem elektroenergetskem sistemu, po velikosti pa se uvršča med prvih 30 v Evropi. V sklopu gradnje stikališča je bilo zgrajeno tudi novo distribucijsko 20-kilovoltno stikališče z dvema transformatorjema 31,5 MVA. Razvojne študije Elektra Gorenjske in Savskih elektrarn so sicer že pred leti pokazale, da je investicija nujna predvsem za kvalitetno napajanje Bleda, Bohinja in Kranjske Gore. Pogodbo so partnerji podpisali julija 2006, gradbeno dovoljenje pridobili leto kasneje, avgusta 2008 začeli gradnjo in jo maja zaključili. Kot zapisano zgoraj, pa so jo včeraj skupaj z ministrico Radićevo tudi zagnali.