Zbrali že pet tisoč pooblastil
V četrtek se je zbiranju zahtevkov za vračilo preplačane električne energije z akcijo v Kranju priključil tudi sindikat. Do sedaj so po Sloveniji v zgolj nekaj dneh zbrali pet tisoč pooblastil, za vsa pa bodo vložili zahtevke za izplačila preplačane elektrike.
Kranj – Društvo za vračilo preplačane električne energije oziroma njegovi člani z ekonomistom Radom Pezdirjem na čelu so v začetku tedna predstavili akcijo za vrnitev neupravičeno zaračunane elektrike s strani petih slovenskih elektrodistributerjev, med njimi tudi Elektra Gorenjske. »Več kot leto je že od odločbe Urada RS za varstvo konkurence in sodb Vrhovnega sodišča, da je bilo šestodstotno usklajeno povišanje cen slovenskih elektrodistributerjev 1. januarja 2008 neupravičeno in škodljivo. Kaj se je zgodilo? Nič. Koliko poslanskih pobud smo slišali na to temo? Nič. Koliko je bilo sklicanih novinarskih konferenc? Nič. Vse je na strani državljanov, društvo pa jim bo pomagalo,« je odločitev za pomoč državljanom opisal predsednik društva Pezdir.
Cilj društva je, da v mesecu dni zberejo vsaj deset tisoč pooblastil gospodinjskih odjemalcev električne energije, s katerimi bodo zahtevali, da jim elektrodistributerji vrnejo od trideset do tristo evrov preplačane električne energije. V le nekaj dneh so zbrali pet tisoč pooblastil, kar krepko presega najbolj optimistična pričakovanja. »Ljudje imajo poln kufer, da jim karteli brezskrbno jemljejo denar. Pravijo, da gre za male zneske, vendar je tudi ta znesek za delavce z minimalnimi plačami ali brezposelne velik in prinaša zadoščenje,« dodaja Pezdir. Društvo je ali bo še po vseh večjih mestih postavilo stojnice, kjer bodo informirali in pozivali odjemalce električne energije k podpisu pooblastil. Te lahko oddajo tudi prek internetne strani www.preplacanaelektrika.si.
In če se elektrodistributerji ne odločijo za izplačila? »To bo precedens v Evropski uniji. Zanikali bodo voljo posameznikov in pravno državo, Slovenija bo priznana kot tretjerazredna država. Zagotavljam, da bomo elektrodistributerje vlekli po sodiščih,« o uspehu 15,6 milijona evrov vrednega zahtevka ne dvomi Pezdir, ki se zaveda državnega lastništva elektrodistributerjev in pričakuje tudi jezo vladajočih. Leo Oblak, eden od vidnih članov društva, pravi, da bodo z zbranim pooblastili zahtevali povprečno petdeset evrov: »Na strani distributerjev je, da izračunajo točen znesek. Vsekakor pa so oškodovali vse plačnike elektrike.« Oblak priznava, da kljub prostovoljstvu nastajajo stroški, zato so že zbrali 2400 evrov donacij podjetij, ki želijo do zaključka akcije ostati anonimna. Oblak je lastnik medijskega podjetja Infonet.
Akciji zbiranja pooblastil se je v četrtek priključil tudi sindikat Neodvisnost KNSS Gorenjske regije, ki je sicer že lani zaradi preplačane elektrike navezal stike z odgovornimi v Elektru Gorenjski. »Na zadnjem sestanku avgusta lani so nam dali vedeti, da bodo izkoristili vsa pravna sredstva proti poračunu ali izplačilu preplačil. Tudi zato je septembra in oktobra 250 naših članov prestopilo k drugemu dobavitelju električne energije,« nam je povedala predsednica Milena Koselj Šmit in dodala: »V teh dneh bomo deset tisoč pooblastil razdelili delavcem, upokojencev, članom in nečlanom sindikata.« Izračunali so, da je Elektro Gorenjska, ki ima približno 82 tisoč odjemalcev, s povprečno tridesetimi evri preplačila neupravičeno zaslužil skoraj 2,5 milijona evrov.
V Elektro Gorenjska, ki ga vodi Jože Knavs, odgovarjajo, da je akcija društva nekorektna in zavajajoča: »Povsem neresnične so obtožbe o namernem oškodovanju odjemalcev električne energije, informacije o ukrepih Elektra Gorenjska v zadevi so nepreverjene in netočne, močno napihnjene pa so tudi navedbe o višini zneskov preplačila. Postopek na osnovi katerega bi lahko sprejeli odločitve in ukrepe v zvezi z morebitnim preplačilom, še ni zaključen.«
Poudarjajo, da se sporno preplačilo električne energije nanaša na podražitev električne energije s 1. januarjem 2008, ki je postala predmet obravnave Urada za varstvo konkurence. Odločba je bila s strani Vrhovnega sodišča delno potrjena, zoper to odločitev pa so vložili ustavno pritožbo, saj so prepričani, da so ves čas delovali zakonito. »Tako bo Elektro Gorenjska deloval tudi ob zaključku postopka, ko bo svoje odjemalce obvestil o sprejetih ukrepih in odločitvah.« Nadalje so nam razložili tudi, da povprečna vrednost morebitnega preplačila pri njih znaša osem evrov na gospodinjstvo ali skupaj približno 550 tisoč evrov, zato Društvo za povračilo preplačane električne energije s prenapihnjenimi zneski ustvarja nerealna pričakovanja in izkrivlja resnico. V Elektro Gorenjska še navajajo, da so tako v letu 2008 kot v letu 2009 gospodinjstvom subvencionirali ceno električne energije in zato v tem segmentu poslovali z izgubo.