Pomagali bomo Grčiji
Na izredni seji državnega zbora so poslanci sprejeli rebalans letošnjega proračuna, višje trošarine in zakon o pomoči Grčiji.
Ljubljana - Na dvodnevnem izrednem zasedanju državnega zbora so se poslanci posvetili spremembi letošnjega proračuna, po katerem bo treba javno porabo znižati za šeststo milijonov evrov. Sprejeli so ga takšnega, kot ga je predlagala vlada. Pritrdili so tudi višjim trošarinam za elektriko, plin in cigarete, ki bodo začele veljati že od letošnjega avgusta naprej. Trošarina za cigarete bo 77 evrov in se bo zviševala do devetdeset evrov, kolikor naj bi dosegla oktobra 2012. Trošarina za kubični meter plina bo 3,63 centa, za megavatno uro električne energije pa 6,5 evra. Opozicija je menila, da je takšno povečanje preveliko in da bo to znatno obremenilo gospodinjstva.
Državni zbor je sprejel tudi zakon, po katerem bo Slovenija najela za 388 milijonov evrov posojila za posojilo Grčiji v prihodnjih treh letih. Članice evrskega območja so se morale odzvati na krizo v Grčiji, saj je povzročila kritično stanje v evropski monetarni uniji, mehanizmi pomoči tej državi pa naj bi zagotovili stabilnost in zaupanje v evro kot regionalno in svetovno valuto, je dejal poslanec Alojz Potočnik (Zares) iz Kranja. Kljub temu je v imenu stranke opozoril, da si je Slovenija s tem nakopala velik javno-finančni dolg, zato je prav, da slovenska pomoč Grčiji ni brezpogojna. Vključuje naj varovalke s pogoji, višino pomoči, ceno, razdeljenostjo pomoči na tranše in odtegnitev pomoči, če Grčija ne bo pri svojem poslovanju zaostrila discipline. V opoziciji pa so pomoči Grčiji namenili veliko ostrih besed, češ da gre za reševanje finančnih špekulantov, da bi Grčijo kar kazalo izločiti iz evrskega območja in jo prepustiti bankrotu, saj je njena kriza rezultat izigravanja finančnih pravil. Branko Grims (SDS) iz Kranja je menil, da pomoč Grčiji ni zaradi kake velike ljubezni do te države, pač pa zato, ker imajo največje članice EU velike deleže v grških finančnih institucijah. Pravi še, da je slaba politika slovenske vlade, ki od lastnih državljanov zahteva, da zategujejo pasove za štiristo milijonov evrov, hkrati pa toliko denarja namenja Grčiji, kjer ljudje živijo bistveno bolje, z višjimi plačami, kjer dobijo še trinajsto, štirinajsto, petnajsto … Mateja Vraničar s finančnega ministrstva pa je dejala, da so v Grčiji sedaj že zamrznili plače, regrese, božičnice in podobno.