Začela se je setev koruze
Letos bodo kmetje na Gorenjskem posejali koruzo na 3600 hektarjih.
Kranj - Ob koncu tedna so na Gorenjskem pričeli sejati koruzo. Letos jo bodo posejali skupaj na 3600 hektarjih, pravi Marija Kalan iz Kmetijsko svetovalne službe Kranj. Setev so prvi začeli na Sorškem polju, v okolici Kranja in na cerkljanskem koncu.
Ob setvi koruze pa je treba omeniti Pravilnik o dolžnostih uporabnikov fitofarmacevtskih sredstev pri setvi tretiranega semena. Ena od zahtev je tudi preureditev podtlačnih sejalnic za koruzo, to pa ne velja za mehanske in nadtlačne sejalnice (Becker). Podtlačno sejalnico z izhodom zraka, ki usmerja seme na sejalne plošče v bližini nasipnice za seme, je treba preurediti tako, da bo tok zraka usmerjala k tlom. S tem bi preprečili morebitno zanašanje prahu s tretiranega koruznega semena na cvetoče rastline in pomore čebel, saj je insekticid, nanesen na seme, lahko zelo nevaren za čebele. Tudi tretirano seme ne sme prosto ležati po njivi, ker lahko pride v stik s poljskimi pticami in čebelami, ki jim ta tretirana koruza tudi lahko škoduje. Izpraznjene vreče tretirane koruze pa sodijo med odpadno embalažo fitofarmacevtskih sredstev. Če sami nimajo ustrezno prirejenih oziroma predelanih sejalnic, se priporoča, da sejalnice za setev koruze najamejo.
Kmetijsko svetovalna služba Kranj priporoča vsem pridelovalcem koruze, da se dosledno držijo priporočil FURS-a, glede varovanja čebel in naravnih virov pri setvi koruze in pri vseh nadaljnjih ukrepih varstva rastlin.