Zdravi in lepi zobje
Znano je, da se prvi vtis o človeku ustvari v nekaj sekundah.
Privlačijo nas urejeni in nasmejani ljudje, odbijajo pa tisti, ki ne skrbijo za svoj videz in zdravje. Lep nasmeh odpira vsa vrata in to velja v vseh življenjskih vidikih, v poslovnem, družinskem, ljubezenskem in prijateljskem. Osebe z načetim oralnim zdravjem imajo različne sociološke omejitve, ki se izražajo v težavah v komuniciranju in s pomanjkanjem samozavesti.
Zdravje v ustni votlini je pomembno ne le zaradi estetskih razlogov, ampak tudi zaradi funkcionalnih, kakršni so žvečenje, govor, prebava in podobno. Poškodbe v stomatološkem sistemu, kot so bolečina, težave s prežvekovanjem hrane in motnje pri govoru ter estetske težave, imajo velik negativen vpliv na kakovost vsakdanjega življenja. Prav tako je dokazana in vzročno-posledična povezava med oralnim in sistemskim zdravjem, kar pomeni, da ima učinkovita ustna higiena ključni pomen za vzdrževanje zdravja celotnega organizma.
Izvrstna ustna higiena in redni preventivni pregledi pri stomatologu so ključ do uspeha pri vzdrževanju oralnega zdravja. Če se pojavijo patološke spremembe, stomatologija ponuja ustrezne rešitve.
Lokalna anestezija je najpogostejše uporabljena metoda anestezije v stomatološki praksi in je nepogrešljiva za nadzor bolečine med stomatološkimi posegi. Z njo dosežemo izključitev občutka bolečine v omejenem delu telesa, medtem ko pacient ostane pri zavesti, zato je ustreznejši izraz pravzaprav lokalna analgezija. Sodobne stomatologije si brez te anestezije ni mogoče zamišljati, zato je strah pacienta pred bolečinami odveč.
S keramičnimi luskami, ki so zelo tanka prevleka iz keramičnega materiala in se pritrdijo na prednji del zoba, dosežemo odlično imitacijo naravne zobne sklenine in naraven videz. S tem postopkom se popravljajo razna obarvanja zob ali prekrivajo in popravljajo skrivljeni ali odkrhnjeni zobje, na primer, kadar gre za nepravilno postavitev sprednjih zob ali je med njimi majhen razmak.
S kronicami dosežemo zaščito zob pred frakturami. Kronica drži in ščiti zob, prav tako popravlja videz in barvo. Kadar pacientu manjka en ali več zob, je rešitev zobni most; naredimo ga z dvema zobnima kronicama, ki se naslonita na obstoječe zobe, in z dodatnim zobom ali zobmi, ki zapolnijo praznino. Poleg obstoječih zob so nosilci mostov lahko tudi zobni implantati ali kombinacija obojega. Kronice so lahko izdelane iz cirkona, kovinokeramike ali iz kakšnega drugega materiala, na primer zlata, ki pa se dandanes uporablja manj.
Korenine zob je mogoče zamenjati z implantati. To so titanski vijaki, ki se kirurško vgradijo v čeljustno kost in zamenjajo manjkajoče korenine. Implantat se lahko vgradi v zgornjo ali spodnjo čeljust, sčasoma se ustvari močna vez s kostjo. Na implantatih se izdelajo kronice ali pa služijo kot nosilci za most ali protezo.
Če ste si zaželeli lepih zob, se posvetujte s svojim stomatologom, ki vam bo pojasnil podrobnosti. Lepi in zdravi zobje niso samo srečno naključje, ampak rezultat pravilne nege in skrbi za oralno zdravje. In ne pozabite, preventiva je najboljša oblika ohranjanja zdravja.